Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Cieszyński Festiwal Organizacji Pozarządowych. - 02.10.2018

15 września  2018 r. na cieszyńskim Rynku odbyła się druga edycja Festiwalu Organizacji Pozarządowych. W Festiwalu wzięło udział 30 organizacji, a wśród nich reprezentacja cieszyńskich rodzinnych ogrodów działkowych.

„To wydarzenie jest świętem, poprzez które chcemy ukłonić się tym wszystkim pokoleniom organizacji pozarządowych, które na terenie miasta Cieszyna działały. Historia ta sięga XIX wieku i można z całym zdecydowaniem powiedzieć, że Cieszyn wiele zawdzięcza aktywności ludzi angażujących się w różne sfery życia społecznego. Cieszę się, że i dzisiaj tym organizacjom nie brakuje również chęci, zaangażowania i serca ” powiedział  Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura otwierając tegoroczny Festiwal.

Inicjatorami wzięcia udziału w Festiwalu byli działkowcy ROD „Tulipan” na czele z  prezesem  Grażyną Pawlita, która  zaangażowała w to przedsięwzięcie prezesów ROD „ Zgoda ” i „Wzgórze” oraz  kierownika bielskiej Delegatury . Sprzyjająca pogoda pozwoliła na wystawienie koszy z plonami. Jarzyny , owoce i kwiaty zdobiły festiwalowe stoisko, które przyciągało rzesze cieszyniaków i  turystów. Chętnie korzystali oni również z poczęstunku , a były to  ekologiczne jabłka, których rozdano tego dnia blisko 80 kg.

Festiwal był  okazją do pokazania osiągnięć i wszechstronnej działalności  naszych ogrodów. Na stoisku nie zabrakło jubileuszowych pucharów,  literatury, czasopism, ulotek, broszur jak również  twórczości artystycznej (obrazy, serwetki) i kulinarnej (przetwory owocowe i warzywne).  Zainteresowanym udzielano informacji o możliwościach i zasadach ubiegania się o działkę, metodach prowadzenia ekologicznych upraw, pielęgnacji i uprawie ziół , a nawet o przepisach na owocowe i jarzynowe ciasta.

Przy stoliku pod parasolem zasiadali uczestnicy Festiwalu nie tylko aby odpocząć i podziwiać stoisko, ale również z  propozycjami dotyczącymi różnego rodzaju współpracy.

Ciekawą propozycję  w sprawie ogródkowej hortiterapii ( leczenia ogrodem) otrzymaliśmy od pani psycholog – eksperta w tej dziedzinie. Na ROD „Tulipan” wspólnie zorganizujemy spotkanie, które z pewnością będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem nie tylko działkowców.

W Cieszynie na terenie 10 ROD gospodaruje 1066 rodzin. Są to wielopokoleniowe rodziny, dla których ogród jest nie tylko miejscem wypoczynku, integracyjnych spotkań, ekologicznych upraw, ale również stanowi znaczną pomoc w rodzinnych budżetach.

Zachęcam pozostałe cieszyńskie  ogrody do udziału w następnym III Festiwalu w roku 2019. Dziękuję wszystkim za udział w Festiwalu i pomoc w zorganizowaniu stoiska i wystawy.

Prezes ROD „Tulipan” Grażyna Pawlita

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio