Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca w Elblągu. - 01.10.2018

W dniu 22 września 2018 roku w Domu Działkowca ROD im. Kosynierów Gdyńskich w Elblągu odbyły się Okręgowe Dni Działkowca Elbląg 2018 organizowane w roku 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Okręgowego Zarządu w Elblągu oraz odśpiewania Hymnu Polski i PZD „Zielona Rzeczpospolita”.

Następnie w imieniu Prezesa Okręgu głos zabrał I Wiceprezes p. Zygmunt Wójcik, który przywitał przybyłych na uroczystość Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, członków Okręgowej Rady i Zarządu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej, zasłużonych działaczy, działkowców Okręgu Elbląg oraz zaproszonych znamienitych gości.

  

W swoim wystąpieniu przedstawił krótki rys historyczny powstania  ogrodów działkowych na terenie okręgu, podkreślając szereg istotnych momentów, które mają szczególne znaczenie dla funkcjonowania ogrodów działkowych. Następnie nawiązał do tradycji obchodów Dni Działkowca i stwierdził, że jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla działkowca. Przekazał również pozdrowienia od Prezesa PZD p. Eugeniusza KONDRACKIEGO, który nadał zasłużonym dla naszego stowarzyszenia okolicznościowe odznaki związkowe. Na zakończenie uczczono minutą ciszy pamięć o tych kolegach i koleżankach działkowcach, którzy odeszli na wieczny spoczynek min. b. Prezesa ROD przyroda Józefa Gburzyńskiego   oraz    b. Prezesa ROD Szarotkaw Elblągu kol. Daniela BUBLA b. członków Okręgowego Zarządu.

Patronat honorowy nad obchodami przyjęli obecny na uroczystości Prezydent Elbląga Pan Witold Wróblewski oraz Starosta Elbląski Pan Maciej ROMANOWSKI reprezentowany przez Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowegow Elblągu p. Agnieszkę CHRZANOWSKĄ.

 

W imieniu uczestników obchodów I Wiceprezes p. Zygmunt Wójcik przywitał przybyłych na uroczystość gości w tym m.in.: Wiceprezesa PZD p. Stanisława ZAWADKĘ reprezentującego Pana Prezesa Eugeniusza Kondrackiego, Poseł na Sejm RP p. Elżbietę GELERT, Prezydenta Elbląga p. Witolda WRÓBLEWSKIEGO, Radnego Rady Miejskiej  Elbląga p. Jerzego Redzimskiego reprezentującego Przewodniczącego Rady Miejskiej p, Marka Pruszaka, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Elblągu p. Agnieszkę CHRZANOWSKĄ reprezentującą Starostę Elbląskiego Pana Macieja ROMANOWSKIEGO, Asystenta dr Andrzeja Majewskiego reprezentującego Posła na Sejm RP Jerzego Wilka oraz przedstawicieli banków,  firmi instytucji m.in. Dyrektora Oddziału Braniewsko-Pasłęckiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Pasłęku Oddział w Elblągu Pana Tomasza Wasyńczuka, p. A Latoszewską reprezentującą Dyrektora Elbląskiego Przedsiębiorstwa  Wody i Kanalizacji Pana Andrzeja Kurkiewicza,Elposter Jolanta Olszewska, ICC Sery Pasłęk oraz przedstawicieli mediów lokalnychm.in. Elbląską Gazetę InternetowąPortEl.pl, Elbląskiego Dziennika Internetowego Info.elblag.pl, TRUSO TV oraz Dziennika Elbląskiego a także Prezesów ROD, zasłużonych działaczy  i działkowców , laureatów konkursów „Wzorowa Działka i „Wzorowa Altana „ i innych.

 

Po swoim wystąpieniu I Wiceprezes OZ PZD p. Zygmunt Wójcik poprosił gości o zabranie głosu. Jako pierwszy zabrał głos Patron Obchodów Prezydent Elbląga p. Witold WRÓBLEWSKI. W imieniu drugiego Patrona Starosty Elbląskiego Pana Macieja ROMANOWSKIEGO głos zabrała Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Elblągu p. Agnieszka CHRZANOWSKA a w imieniu Prezesa PZD Eugeniusza KONDRACKIEGO  Wiceprezes Pan Stanisław Zawadka . Wszyscy mówcy  podkreślali w swoich przemówieniach szczególną rolę i znaczenie ogrodów w kraju jak też w przestrzeni lokalnej. Następnie prowadzący uroczystość odczytał listy gratulacyjne od zaproszonych gości, którzy nie mogli przybyć na naszą uroczystość w tym m.in. od Posła na Sejm RP Jerzego Wilka, Posła na Sejm RP Andrzeja KOBYLARZA,   Burmistrzów miast Braniewai innych.

 

W kolejnej odsłonie uroczystości uhonorowano najbardziej zasłużonych działaczy PZD i działkowców oraz gości z okazji obchodów. W imieniu Prezesa PZD Pana Eugeniusza KONDRACKIEGO zasłużonym gościom, Prezesom z długoletnim stażemw kierowaniu Zarządami ROD i działkowcom Okręgu Elbląskiego najwyższe odznaki związkowe wręczył Wiceprezes PZD Stanisław Zawadka oraz Prezes Okręgu Antoni Dalak. Kolejnym zasłużonym wręczono rocznicowe dyplomy nadane przez OZ PZD Elblągu, odznaczenia związkowe: w tym srebrne i brązowe odznaki „Zasłużonego Działkowca” oraz wiele innych rocznicowych upominków ufundowanych przez Okręgowy Zarząd PZD w Elblągu, samorządy miast gmin oraz patronów i sponsorów uroczystości. Do każdego wystąpienia wyróżnionych prowadzący zapraszał po kolei patronów i innych gościco nadało tym wystąpieniom dodatkowego kolorytu. Zaproszonym gościom wręczono okolicznościowe dyplomy, wydawnictwa związkowe oraz rocznicowe gadżetyz podziękowaniami za wspierania ogrodów i propagowanie idei ogrodnictwa działkowego.

 

I Wiceprezes OZ PZD Zygmunt Wójcik zwracając się w kolejnej odsłonie do gości podkreślił, że zapewne nie jest to ostatnie słowo samorządów we wspieraniu potrzeb inwestycyjnych naszych ogrodów a w tym szczególnie pomoc ogrodom, które nie posiadają swoich siedzib oraz potrzeb remontowych głównej siedziby Okręgu. Kolejnym elementem uroczystości była ocena bogatej wystawy koszy dożynkowych i plonów z ROD Okręgu Elbląg. Prowadzący poprosił do komisji oceniającej niezależnych ekspertów z grona naszych gości, co spotkało się z aplauzem zebranych i rozluźniło ogólną atmosferę. W czasie tej oceny oraz podczas planowych przerw zespól muzyczny grał piosenkizwiązane z ogrodami oraz pieśni  patriotyczne i piosenki żołnierskie.

 

 

Następnie Wiceprezes S. Zawadka, Prezydent Elbląga W. Wróblewski i I Wiceprezes  Okręgu Z. Wójcik złożyli gratulacje i wręczyli nagrody, dyplomy i wydawnictwa związkowe laureatom konkursu „Wzorowa Działka 2018 „ i Wzorowa Altana” w  2018 roku a także przyznane miano na najlepiej zagospodarowany ogród w Okręgu Elbląg dla RODim. M. Kopernika w Elblągu.

 

Komisja w składzie naszych gości : Pani Poseł GELERT, Prezydent Elbląga WRÓBLEWSKI,  p. Chrzanowska, Pani Latoszewska oraz dr Majewski wybrali trzy najlepsze kompozycje dożynkowe oraz stwierdzili, że wszyscy pozostali zasługują na wyróżnienie, co też uczyniono wręczając zwycięzcom oraz pozostałym okolicznościowe dyplomy, kalendarze  i wydawnictwa związkowe.

 

Następnie prowadzący ogłosił, że członkinie Koła Gospodyń Działkowych przy OZ PZD w Elblągu przygotowały i ofiarowały z własnej inicjatywy po raz kolejny 12 rodzajów ciast dla uczestników dzisiejszych obchodów. W związku z tym zebrane na obchodach gremium Prezesa Okręgu postanowiło nagrodzić wszystkich, wydawnictwami związkowymi oraz upominkami przekazanymi przez sponsorów.

 

Po zakończeniu części oficjalnej w czasie przerwy zaproszeni goście zwiedzili jak na razie jedyną salę tradycji w okręgu ROD im. Kosynierów Gdyńskich. Z tej okazji  skorzystało również prawie 70 % uczestników naszej uroczystości.

 

Obchody zakończono wspólnym uroczystym poczęstunkiem w trakcie której podano obiad, ciasta oraz wzniesiono okazjonalny toast, goszcząc się przy melodiach o ogrodach, pieśniach patriotycznych i ludowych granych przez zespół nagłaśniający obchody „The Best”z Elbląga w którego składzie śpiewają osoby niepełnosprawne, co spotkało się z uznaniem zebranych uczestników.

 

Potem wspólnie bawiono się i raczono różnymi specjałami przez kolejne godziny. W obchodach brało udział ponad 135 osób w tym Prezesi ROD, działacze, działkowcy, goście, członkowie kół zainteresowań, laureaci konkursów i organizatorzy oraz osoby wspierające nasz okręg.

Dyrektor Biura Okręgu PZD w Elblągu

Zygmunt Wójcik

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio