Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jastrzębskie ROD na miejskich dożynkach. - 01.10.2018

15 września 2018 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się miejskie dożynki. Gospodarzem uroczystości była Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Pani Anna Hetman. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy miasta i ościennych sołectw, organizacje pozarządowe oraz lokalne Rodzinne Ogrody Działkowe.

 

W Jastrzębiu Zdroju mamy 17 ROD zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Na obszarze 84 ha znajdują się 2 344 rodzinne działki. Najstarszym ogrodem jest ROD Słonecznik liczący 51 lat, największym ROD Irys podzielony na 425 działek, a najmniejszym ROD Róża liczący 34 działki na obszarze 1,30 ha. Jastrzębskie ogrody działkowe wpisują się w pejzaż i architekturę miasta, stanowią jego zielone płuca oraz miejsce odpoczynku rodzin.

 

Miejskie dożynki rozpoczęły się tradycyjnym korowodem wszystkich uczestników.  Po wspaniałym przemarszu odbyło się wręczenie wieńców i koszy dożynkowych. Przedstawiciele ROD złożyli na ręce Pani Prezydent Anny Hetman kosz dożynkowy z darami ogrodowych plonów. Organizatorami uroczystości po stronie ROD byli prezesi następujących ogrodów:  Dorota Cholewińska - ROD Wisienka,  Józef Pietrek - ROD Malwa, Tadeusz Markiewicz - ROD Słonecznik, Janusz Jaros - ROD Barbórka, Grzegorz Betka - ROD Ruptawiec.

 

Urząd Miasta przydzielił ROD stanowisko, na którym zaprezentowały się jastrzębskie ogrody, wystawiając swoje plony oraz inne produkty wytwarzane na działkach. Odwiedzający mogli liczyć na bezpłatne materiały promocyjne, tj. książki, poradniki, kalendarze ogrodnicze oraz broszury ufundowane przez Okręgowy Zarząd Śląski PZD w Katowicach. Można było dowiedzieć się z nich, m.in.: co to jest PZD, jak uprawiać działkę, jak zwalczać czy wykorzystywać chwasty. Stoisko działkowców cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Odwiedziła nas przeważająca ilość uczestników dożynek, w tym część wyraziła chęć nabycia działki. Prezydent Anna Hetman wyraziła swój zachwyt naszą organizacją i zaangażowaniem w uroczystości miejskie. W okresie przedwyborczym odwiedzały nas także osoby ubiegające się o Urząd Prezydenta Miasta oraz kandydaci na radnych, którzy zaprezentowali swój program wyborczy w kontekście współpracy z ROD.

 

Zabawy dożynkowe prowadził Kabaret Rak. Podczas imprezy odbyły się występy zespołów muzycznych oraz zabawa taneczna. Cieszymy się, że UM Jastrzębie Zdrój docenia rolę ogrodów działkowych czego wyrazem jest nasza obecność podczas tak istotnych dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju wydarzeń.

 

Józef Pietrek- Przewodniczący Kolegium Prezesów w Jastrzębiu-Zdroju.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio