Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

35 lat ROD "Olszynka" w Świnoujściu. - 21.09.2018

Rodzinny Ogród Działkowy „Olszynka”, usytuowany na Wydrzanach, obchodzi w tym roku 35 rocznicę założenia. Powstał w 1983 r. jako Pracowniczy Ogród Działkowy. Był ogrodem nauczycielskim. Akt założycielski datowany jest na 25 marca 1983 r. Pierwszym prezesem ogrodu był Hanryk Matczak – nauczyciel matematyk (zmarły na początku tego roku).

Ten gród to jeden z mniejszych ogrodów działkowych na terenie Świnoujścia. Liczy zaledwie 43 działki. Funkcję prezesa piastuje Krystyna Otoka. Zarząd ogrodu to także: Marta Wrońska, Joanna Smuga, Estera Zarobczyńska. Ogród jest bardzo zadbany i panuje tu przyjazna rodzinna atmosfera. Sposób jego funkcjonowania doceniają zarówno władze Świnoujścia, jak i władze Polskiego Związku Działkowców.

Zgodnie ze statutem rodzinnych ogrodów działkowych, uchwalonym w lipcu 2015 r., ogrody działkowe prowadzić mają między innymi działalność społeczną, wychowawczą, wypoczynkową, rekreacyjną na rzecz działkowców, ich rodzin oraz społeczności lokalnych. Jednym z takich ogrodów, nastawionych na działalność na rzecz społeczności lokalnej jest właśnie ROD „Olszynka”. W 2015 r. prezes „Olszynki” nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 1 przy ul. Narutowicza.

Do tej pory polega ona na przekazywaniu uczniom wiedzy na temat przyrody i ekologii. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, uczniowie rozpoczynający naukę w szkole przychodzą do ogrodów na lekcje przyrody w plenerze. Biorą też udział w konkursach plastycznych. Zawsze czekają na nie drobne upominki. Ich rysunki zdobią działkową świetlicę. Po lekcji mają czas na zabawę na placu przed świetlicą.   

W sobotnie popołudnie 15 września br. działkowcy spotkali się na jubileuszowej uroczystości, na terenie swojego ogrodu. Zaproszono na nią wielu gości, między innymi prezydenta miasta. Reprezentowali go zastępcy – Barbara Michalska i Paweł Sujka.

Zaproszony był także przewodniczący Rady Miasta. W jego zastępstwie w spotkaniu uczestniczył radny Wiesław Góreczny. Z Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie na uroczystość przyjechał  dyrektor Tomasz Okólski.  Były okolicznościowe wystąpienia, wręczano nagrody, upominki, dyplomy, odznaki. Z okazji jubileuszu ogród otrzymał dwa puchary. Jeden od Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Warszawie, drugi od Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.  Prezes Krystyna Otoka zorganizowała też konkurs rysunkowy dla najmłodszych uczestników jubileuszu. W konkursie nie zabrakło nagród.  Na pamiątkę tego święta, na placu przy świetlicy, posadzono dorodną magnolię.

Święto organizowali wszyscy działkowicze. Bufet był obficie zaopatrzony w przeróżnego rodzaju sałatki, pieczone mięsa, wspaniale ciasta. Panowie doglądali pieczonych na grillu smakołyków. Dzięki uprzejmości jednego z działkowiczów, cała uroczystość zarejestrowana została na filmie. 

tekst Anna Kamińska-Szpachta

zdjęcia autorki

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio