Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Koniec lata – dobry czas na przesadzanie iglaków. - 20.09.2018

Nierzadko okazuje się, że posadzone niegdyś na działce tuje lub inne iglaki zbyt mocno się rozrosły albo rosną na niewłaściwym dla nich stanowisku. Oczywiście najprostszym wyjściem jest przesadzenie roślin na nowe miejsce, ale zanim to zrobimy, warto wybrać jak najlepszy termin, aby dobrze się przyjęły.

 Kiedy najkorzystniej przesadzić iglaki?

Drzewa i krzewy iglaste oraz inne rośliny zimozielone najlepiej przesadzać wtedy, kiedy kończą roczny przyrost. Dzieje się to z reguły po 15 sierpnia lub na przełomie sierpnia i września. W tym czasie rośliny nie wydatkują już energii na wytwarzanie przyrostów, a co za tym idzie, o wiele lepiej regeneruje się ich system korzeniowy. Iglaki możemy oczywiście przesadzać również wczesną wiosną (kiedy nie rozpoczęły one jeszcze przyrostu). Termin wczesnojesienny jest jednak korzystniejszy ze względu na odpowiednią ilość wilgoci w glebie oraz brak ryzyka wystąpienia długich okresów suszy i upałów (co zdarza się czasem wiosną), dzięki czemu mamy większą pewność, że przesadzana roślina dobrze się przyjmie.

Jak przesadzać iglaki?

Rośliny obkopujemy szpadlem dookoła rośliny, tak by podciąć lekko korzenie, formując jednocześnie bryłę korzeniową. Najlepiej zrobić to nawet w sezonie poprzedzającym przesadzanie lub wiosną danego sezonu. Zawsze należy starać się wykopać roślinę z możliwie, jak największą, zwartą bryłą korzeniową. Aby ziemia nie obsypała się z bryły, warto obficie podlać rośliny dzień przed planowanym przesadzaniem.  W czasie przesadzania, bryłę korzeniową znów podkopujemy i delikatnie podważamy, wyciągamy, kładziemy na kawałku tkaniny (np. na chustę jutową) lub folii i przenosimy na nowe miejsce (uważając, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej). Sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosła poprzednio. Następnie obficie podlewamy, i w przypadku braku opadów jesienią, regularnie nawadniamy. Po posadzeniu warto wyściółkować glebę pod rośliną korą sosnową.

Ważne: Przesadzone rośliny nawozimy dopiero wiosną przyszłego roku, gdy zobaczymy, że wypuszczają nowe przyrosty.

Kiedy lepiej nie przesadzać iglaków?

Zdecydowanie najgorszym terminem na przesadzanie roślin jest okres wiosenno-letnich upałów (okres maj-sierpień). Rośliny są wówczas w trakcie wykształcania przyrostów i o wiele wolniej regenerują system korzeniowy. Ponadto upały i długie okresy suszy połączone z uszkodzeniem systemu korzeniowego podczas przesadzania powodują, że rośliny o wiele trudniej się przyjmują lub nawet zamierają. Zasada ta dotyczy wszystkich roślin zimozielonych.

Maciej Aleksandrowicz

st. instruktor ogrodniczy

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.