Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Informacje z OZ

Okręgowe Dni Działkowca – Żnin 2018 - 18.09.2018

W dniu 8 września Okręg Bydgoski Polskiego Związku Działkowców obchodził w bardzo uroczysty sposób święto wszystkich działkowców regionu bydgoskiego pn. „Okręgowe Dni Działkowca – Żnin 2018”.

Tegoroczne obchody miały charakter szczególny, organizowane bowiem były przy współudziale włodarzy Miasta, Gminy i Powiatu Żnina. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Urzędem Miejskim w Żninie oraz Starostwem Powiatowym obchody odbyły się w uroczej scenerii Amfiteatru nad Jeziorem Żnińskim Małym. Honorowym  Patronatem  objął ją Burmistrz Żnina pan Robert Luchowski obecny osobiście podczas uroczystości. Patronat medialny sprawowało Radio Żnin oraz Gazeta Pomorska. Wśród zaproszonych gości byli także: Wicestarosta Żniński pan Andrzej Hłond, Radny Rady Miejskiej pan Grzegorz Koziełek, Komendant Policji w Żninie Pan Mariusz GaikDyrektor Wydziału Promocji Miasta pan Paweł Sikora a także Prezesi poszczególnych ROD naszego Okręgu.

Z rodzinnych ogrodów działkowych z całego Okręgu Bydgoskiego w uroczystości wzięło udział około 350 działkowców, którzy przybyli m.in. z Bydgoszczy, Inowrocławia, Żnina, , Świecia, Nakła, Mogilna, Sępólna Krajeńskiego, Tucholi i innych miejscowości.

Część oficjalną rozpoczęła Prezes Okręgu PZD – p. Barbara Kokot. Wprowadzony został sztandar Związkowy a następnie odśpiewano hymn państwowy i hymn Polskiego Związku Działkowców.

Zaproszonych gości i uczestników obchodów powitał prowadzący tegoroczną uroczystość członek Okręgowego Zarządu w Bydgoszczy pan Roman Kozłowski. Następnie głos zabrała Prezes OZ PZD p. Barbara Kokot. Witając gości i działkowców podziękowała im za przybycie i jednocześnie nawiązała do 120 letniego dorobku „Związku” podkreślając zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystywane w codziennej pracy na rzecz członków organizacji. Podkreśliła ważność realizacji „Programu Rozwoju ROD” we współpracy z samorządami. Doceniła działania miejscowego Samorządu, dzięki któremu powstał nowy ogród na terenie miasta Żnina „Zielona Dolina”. Podkreśliła również gościnność Ziemi Pałuckiej a także bardzo dobrą współpracę z władzami lokalnymi. Efektem tej współpracy jest podjęta przez Radę Miasta Żnina na wniosek Burmistrza uchwała o przeznaczeniu środków na dotacje dla ROD zlokalizowanych na terenie miasta. Na zakończenie podziękowała wszystkim działaczom i działkowcom za mozolną pracę i życzyła satysfakcji, zdrowia i zadowolenia.

Następnie na scenę poproszono Burmistrza Miasta Żnina pana Roberta Luchowskiego. W swoim przemówieniu podziękował za zaproszenie i możliwość wspólnej organizacji tegorocznych Okręgowych Dni Działkowca. Podkreślił, że to dzięki dobrej współpracy z OZ PZD w Bydgoszczy oraz Prezesami ROD na terenie Miasta Żnina, a szczególnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu Prezesa ROD „Pałuczanka” pana Mariana Bienia  faktem stanie się  podpisanie w dniu dzisiejszym umowy o realizację zadania publicznego o którym mowa w uchwale Nr XLV/552/2018 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 14 czerwca 2018r. w sprawie udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Żnin na zadania służące tworzeniu warunków dla rozwoju ROD. Część przemówienia w materiale WIDEO 

„Okręgowy Dzień Działkowca” to okazja do uhonorowania gości, działaczy i działkowców o wybitnych zasługach dla rozwoju ogrodnictwa działkowego i działań na rzecz Polskiego Związku Działkowców.

Na wniosek OZ PZD w Bydgoszczy, Krajowy Zarząd PZD wyróżnił najwyższym odznaczeniem Związkowym:  „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” następujące osoby:

-  p. Robert Luchowski – Burmistrz Miasta Żnina,

-  p. Krystyna Kobus – Prezes ROD  „Gajówka” w Bydgoszczy,

-  p. Zofia Banach – Sekretarz ROD „Gajówka” w Bydgoszczy

„Złotą Odznaką Zasłużonego Działkowca” wyróżniono:

            - p. Stanisław Klainbauer – ROD „Zacisze” w Sępólnie Kraj.,

            - p. Szczepan Bednarski – ROD „Opławiec” w Bydgoszczy,

            - p. Piotr Wojtkiewicz – ROD „Olszynka” w Jagodowie

Wszystkie odznaczenia wręczyła Prezes OZ PZD – p. Barbara Kokot.

Jednym z najważniejszych punktów okręgowych dni działkowca jest wręczenie nagród laureatom konkursów okręgowych. Okręgowy Zarząd w Bydgoszczy przyznał puchary i nagrody rzeczowe zwycięzcom konkursów:

„Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2018”.

I miejsce – ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy

II miejsce – ROD „Solinka” w Inowrocławiu

„Wzorowa działka Roku 2018”.

I miejsce – Wanda i Edmund Hofman – ROD „Pałuczanka” Żnin,

II miejsce – Zofia i Jerzy Muchowscy – ROD „1-maja”  Bydgoszcz,

III miejsce – Aleksandra Lewandowska – ROD „Irena”  Inowrocław

Dodatkowe nagrody w tych konkursach, w postaci sprzętów ogrodniczych, ufundowała firma INTER-VAX Wacław Górny ze Żnina.

Swój  udział w Okręgowych Dniach Działkowca zaakcentowali najmłodsi „działkowcy”. Specjalnie na tegoroczne obchody zorganizowany został konkurs plastyczny pn. „Zabawy w ogrodzie”. Prace przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Żninie zostały zaprezentowane na wystawie towarzyszącej uroczystości. Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci szkolnych przyborów.

Jak co roku miał miejsce również Konkurs „Koszy Dożynkowych”. Na tegoroczne Okręgowe Dni Działkowca kosze przygotowało aż 18 ROD. Komisja Konkursowa z Przewodniczącym – Burmistrzem Miasta miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Wszystkie kosze były wspaniałe  i zasługiwały na wyróżnienia. Ostatecznie trzy pierwsze miejsca zajęły:

I miejsce – ROD „Solinka” w Inowrocławiu

II miejsce – ROD „Dzianotex” w Bydgoszczy

III miejsce – ROD „Zielona Dolina” w Rydlewie

Wszystkie ogrody uczestniczące w konkursie zostały uhonorowane atrakcyjnymi nagrodami. 

Bardzo ważnym wydarzeniem tegorocznych Okręgowych Dni Działkowca było sfinalizowanie zapisów przytoczonej już wcześniej informacji o podjętej uchwale Nr XLV/552/2018 Rady Miejskiej w Żninie  z dnia 14 czerwca 2018r. w sprawie udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Żnin na zadania służące tworzeniu warunków dla rozwoju ROD. Burmistrz Żnina w uroczysty sposób w obecności wszystkich zaproszonych gości podpisywał umowy na realizację zadania publicznego przyznającego dotacje czterem ROD-om działającym na terenie Żnina w wysokości 12000,00PLN.

Po podpisaniu umów miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Dla upamiętnienia obchodów Okręgowych Dni Działkowca w Żninie, Prezes OZ PZD w Bydgoszczy p. Barbara Kokot wraz z Burmistrzem Żnina panem Robertem Luchowskim dokonali symbolicznego posadzenia „Drzewa pamięci”. W wyznaczonym miejscu w parku przy promenadzie Amfiteatru wymienione osoby dokonały tego aktu. Posadzony „Wiąz” został opatrzony tabliczką upamiętniającą odbyte uroczystości.

Całość uroczystości umilana była występami Żnińskiej Orkiestry Dętej oraz działającym przy Żnińskim Domu Kultury zespołu „STUDIO PIOSENKI”. Uczestnicy uroczystości do późnego popołudnia biesiadowali przy dobrej kawie, herbacie i wyśmienitych ciastach serwowanych przez panie z „Koła Gospodyń Wiejskich” w Żninie. Ciepła strawa z grilla oraz dobra muzyka biesiadna była dopełnieniem tego udanego popołudnia.

Nie po raz pierwszy uroczystości „Okręgowych Dni Działkowca” udowodniły, że środowisko Okręgu Bydgoskiego potrafi docenić wspólne dokonania i doskonale integruje się podczas imprez związkowych. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i z nadzieją oraz utęsknieniem czekają na kolejne spotkania.

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio