Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Najczęściej zadawane pytania podczas telefonicznych porad ogrodniczych - 14.09.2018

Podczas ostatniego miesiąca najczęściej zadawanym pytaniem przez działkowców było skuteczne zwalczenie ćmy bukszpanowej. W naszym kraju jest to szkodnik inwazyjny, co w praktyce oznacza, że do końca jeszcze nie jest poznany i jego zwalczanie jest niezwykle trudne. Przy zauważeniu pierwszych objawów warto mechanicznie usunąć uszkodzone części roślin oraz przy zauważeniu gąsienic podłożyć folię pod krzew w celu strzaśnięcia i usunięcia szkodników. Obecnie nie ma skutecznych preparatów zwalczających ćmę bukszpanową, można jedynie spróbować prewencyjnie opryskać krzewy bukszpanu środkami chemicznymi dostępnymi na rynku przeciw gąsienicom- zgodnie z instrukcją podaną przy preparacie.

Kolejnym niezwykle często zadawanym pytaniem było pielęgnacja borówki amerykańskiej. Pamiętajmy! Borówka amerykańska musi mieć zawsze odpowiednią kwasowość (pH 3,5-5,0) oraz wilgotność gleby- to główny klucz do prawidłowego wzrostu i rozwoju borówki amerykańskiej. Na wiosnę warto również zastosować nawóz przeznaczony dla krzewów borówek amerykańskich (stosując nawóz zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Od posadzenia do 3 roku uprawy usuwamy jedynie pędy uszkodzone i słabe, później możemy zacząć regularnie prześwietlać krzewy borówki poprzez przycięcie najstarszych pędów, by pobudzić roślinę do wzrostu.

Równie często zadawanym pytaniem było zwalczanie rdzy gruszy. Jest to choroba grzybowa, której żywicielem pośrednim jest jałowiec sabiński. Niestety z uwagi na fakt, iż jałowiec w ostatnich latach stał się bardzo popularną rośliną występującą na działkach występowanie rdzy gruszy znacznie się nasiliło. Gdy chcemy mieć na działce gruszę najlepiej wybierać odmiany odporne na tę chorobę. Jeżeli już mamy gruszę na działce postarajmy się o to, aby w jej pobliżu nie sadzić jałowców, a gdy pojawią się pierwsze objawy choroby użyć środka chemicznego zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

 

POWODZENIA!

 

mgr inż. Anna Melska

Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej

OZ PZD Wrocław

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.