Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ćma bukszpanowa nie odpuszcza - 13.09.2018

Cydalima perspectalis, bo o niej mowa, przywędrowała do południowej Polski prawdopodobnie ze Słowacji, Czech i Niemiec. Rozprzestrzenia się w szybkim tempie, jest niesamowicie żarłoczna i płodna. W naszych ogrodach już żerują gąsienice trzeciego pokolenia.

 

Gąsienice tego motyla żerują na liściach i pędach bukszpanów. Tworzą tam oprzędy wyglądające jak pajęczyny, zostawią w nich dużą ilość odchodów, na których rozwijają się grzyby.

 

 

Wśród motyli można zaobserwować dwie formy: z jasnymi skrzydłami i ciemną ich obwódką oraz z brązowymi skrzydłami i jasną plamą w kształcie półksiężyca. Samice ćmy składają żółte jaja po spodniej stronie liści bukszpanów, zazwyczaj z zacienionej strony. Wylęg młodych gąsieniczek z jaj jest rozciągnięty w czasie, dlatego na krzewach można zaobserwować gąsienice o różnej wielkości. Gąsienice mają czarną głowę i zielonkawe ciało z czarnymi, cienkimi paskami od głowy do końca ciała i z czarnymi kropkami. Są żarłoczne, co przy dużej ich liczebności, może doprowadzić do gołożeru i szybkiego zniszczenia krzewu.Jak zwalczać? Koniecznym staje się systematycznie przeglądanie całych krzewów, również ich wnętrza. Przy jednym, małym bukszpanie i kilku zauważonych gąsienicach problemu nie ma – zbieramy gąsienice wraz z oprzędami i niszczymy. Lepiej pojedynczo wycinać pędy i niszczyć gąsienice niż strzepywać je na białą włókninę, bo mogą zgubić się miedzy pędami. Zanim zaczniemy je zbierać, załóżmy rękawiczki, aby uniknąć ewentualnych podrażnień skóry. Jeżeli mamy dużo krzewów bukszpanowych lub żywopłoty z bukszpanu, to mamy duży problem i musimy wykazać się cierpliwością przy przeglądaniu.

Do tej pory nie ma opracowanego programu zwalczania Cydalimy dlatego nie można polecać żadnego ze środków. Nie ma zarejestrowanych środków przeciw temu szkodnikowi. Niektórzy działkowcy próbują walczyć z nią środkami polecanymi do zwalczania innych gąsienic (Spintor 240 SC, Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC lub Decis 2,5 EC), ale jest to wbrew obowiązującym zaleceniom.

Można podjąć próbę ekologicznej ochrony krzewów bukszpanowych i zastosować: wyciąg z wrotyczu pospolitego lub bylicy piołun albo wywar z krwawnika pospolitego. Od wiosny do jesieni przy krzewach bukszpanowych warto rozwiesić pułapki feromonowe, w których znajduje się feromon wabiący samce i powierzchnia lepowa, do której przykleją się. Jednak ograniczanie liczebności samców jest niewielkie i niewystarczające do rozwiązania problemu.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.