Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Skażenie gleby na terenie ROD „Kolejarz” w Trzebini - 13.09.2018

Pożar na terenie składowiska odpadów w Trzebini (okręg Małopolski), do którego doszło w maju br. zaniepokoił działkowców z ROD „Kolejarz” w Trzebini.

Na wniosek Starostwa Powiatowego w Chrzanowie pobrano próbki owoców (truskawek) oraz próbki gleby z terenów, nad którymi unosił się toksyczny dym znad składowiska (m.in. z działek w ROD „Kolejarz”).

Badania gleby wykonane przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie wykazały znaczne przekroczenie metali ciężkich w pobranych próbkach gleby (ołowiu, miedzi, kadmu). Chrzanowski SANEPID, który przeprowadził badania truskawek zebranych na terenie ogrodów działkowych stwierdził w nich obecność ołowiu.

Pan Wojciech Heitzman, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chrzanowie poinformował PZD, że obecność metali ciężkich w próbkach gleby i badanych owocach nie jest spowodowana majowym pożarem składowiska odpadów. Trzebinia to obszar poprzemysłowy, a gleba na terenie ogrodów działkowych nie nadaje się do uprawy warzyw i owoców. Plonów przede wszystkim nie powinny spożywać dzieci. Jedynie rekultywacja gleby mogłaby spowodować jej poprawę i sprawiłaby, że podłoże nadawałoby się do uprawy roślin użytkowych. Obecnie zaleca się wykorzystywanie rekreacyjne terenów ROD.

 

Małgorzata Wójcik

Instruktor ds. ogrodniczych

Jednostki Krajowej PZD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio