Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca – Wolsztyn 2018 – Poznańscy działkowcy świętowali - 11.09.2018

Tradycją Okręgowych Dni Działkowca w Okręgu Poznańskim stało się, że kolejne miasta regionu goszczą wielkopolskich działkowców. Tym razem działkowcy spotkali się w Wolsztynie, gdzie 8 września na terenie  Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski odbył się Okręgowy Dzień Działkowca. Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis i Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak udzielili gościny i wsparcia prezesom Kolegium, którzy podjęli się organizacji uroczystości oraz objęli uroczystość honorowym patronatem. Działkowcy nie musieli się martwić o pogodę, bo ta dopisuje w tym roku przez całe lato. Tak było i w sobotę 8 września.

Do Wolsztyna zjechało około 400 działkowców z ogrodów Okręgu. Przybyli też goście: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk i radny Sejmiku Wiesław Szczepański, starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki, obecni byli włodarze miasta i powiatu Wojciech Lis i Janusz Frąckowiak. Towarzyszył im przewodniczący rady miasta Jarosław Adamczyk. Prezydenta Poznania reprezentowali dyrektor wydziału działalności gospodarczej i rolnictwa Joanna Jajus i jej zastępca Gerard Hajgerlman, byli przedstawiciele burmistrza Szamotuł i europosłanki Krystyny Łybackiej.

Uroczystość poprzedziła msza św. koncelebrowana przez księdza Adama, kapelana działkowców Sierosławskich i ojca Łukasza z klasztoru w Obrze. Po części religijnej część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów związkowych, wniesieniem koszy kwiatów, owoców i warzyw i odegraniem hymnu państwowego i hymnu PZD.

Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa przywitał przybyłych działkowców i gości oraz przekazał pozdrowienia od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Następnie podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie święta, podkreślił zmieniające się oblicze ogrodów działkowych, które stają się bardziej przyjazne dla działkowców i środowiska oraz otwarte dla lokalnych społeczności. Na ręce przybyłych samorządowców złożył podziękowania za  wspieranie finansowe ogrodów działkowych, co pozwala na unowocześnianie infrastruktury ogrodów.  A jest ono z każdym rokiem coraz bardziej znaczące. Dzięki dotacjom z budżetów miast ogrody poprawiają swoją infrastrukturę, wyposażają się w urządzenia służące rekreacji i wypoczynkowi. Nawiązał też do zbliżających się wyborów samorządowych, w których działkowcy powinni przede wszystkim uczestniczyć, ale też oddać głosy na sprawdzonych i życzliwych ogrodom kandydatów. Odczytany został Apel KR PZD z 6 września br. .w sprawie wyborów samorządowych.

Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis przywitał działkowców i podkreślił znaczenie ogrodów działkowych dla mieszkańców miasta oraz zapewnił o trosce władz o ich prawidłowy rozwój, która przejawia się w różnorakich formach działania.

Po wystąpieniu Burmistrza nadszedł czas na  kulminacyjny punkt uroczystości jakim było wręczenie przez wiceprezesa PZD Zdzisława Śliwę sztandaru nadanego przez KR PZD Rodzinnemu Ogrodowi Działkowemu im. Marcina Rożka w Wolsztynie. Sztandar, na rewersie którego widnieje portret patrona Ogrodu powstańca wielkopolskiego został nadany w 100-lecie powstania wielkopolskiego i odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Sztandar odebrał prezes ROD Mieczysław Kała, z którego inicjatywy i przy osobistym zaangażowaniu mogliśmy odbyć Dzień Działkowca w Wolsztynie. Warto przypomnieć, że na Krajowym Dniu Działkowca ten ROD został wyróżniony w konkursie „Rodzinny Ogród działkowy 2018 r.”  za infrastrukturę ogrodową.

Zabierający głos zaproszeni goście podkreślali znaczenie ogrodów dla mieszkańców miast i składali życzenia pomyślnego ich rozwoju. Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk  przekazała, że po raz pierwszy w historii Wielkopolski w najbliższy poniedziałek 10 września odbędzie się sesja Sejmiku poświęcona w całości problematyce rozwoju ogrodnictwa działkowego. W wydarzeniu wezmą udział działkowcy z 3 wielkopolskich okręgów. Pani Przewodnicząca zaprosiła do uczestnictwa w sesji   działkowców i zapowiedziała przyjęcie ważnych dokumentów, które będą mieć znaczenie dla funkcjonowania ogrodów działkowych.

Nie zabrakło podczas uroczystości odznaczeń. Odznakę „Za zasługi dla PZD” otrzymali samorządowcy i działacze związkowi: Zofia Szalczyk, Wojciech Lis, Janusz Frąckowiak, Marian Stachowiak, Krzysztof Wojciechowski, Krzysztof Iskrzycki, Ireneusz Jędraszak, Teresa Zimna i Jacek Probański. Wręczono także złote odznaki „Zasłużony Działkowiec.

Rozstrzygnięto także okręgowe konkursy na najlepszy ogród i najpiękniejszą działkę. Zwycięzcą konkursu „Rodzinny Ogród Działkowy 2018 r."  został ROD Na Zboczu w Śremie, a drugi w konkursie był ROD Leszczynko w Lesznie. Wyróżnieni zostali także użytkownicy 19 najlepszych działek w Okręgu. Laureaci konkursów otrzymali puchary, dyplomy i przyznane nagrody. Na zakończenie uroczystości Prezes Okręgu podziękował organizatorom za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowaniu uroczystości, w tym szczególnie zarządowi ROD im. M. Rożka i pracownikom biura Okręgu w Poznaniu.

Po części oficjalnej przyszedł czas na posiłek i rozrywkę. Odbył się konkurs strzelecki o nagrodę Prezesa Okręgu, w którym wystartowało 62 działkowców, z których 3 pierwszych zostało nagrodzonych pucharem i nagrodami książkowymi oraz czapeczkami związkowymi. W części artystycznej wystąpił młodzieżowy zespól z Domu Kultury w Wolsztynie prowadzony przez Dyrektora Jarosława Świrszcza, który był także jednym z wykonawców prezentowanych utworów. Występ bardzo spodobał się działkowcom, którzy podkreślali wdzięk i młodość artystów. Działkowcom bardzo spodobał się także skansen, w którym mogli obejrzeć domostwa z Wielkopolski rodem z 18 i 19 wieku.

 

 

 

 

 

 

Zgodnie podkreślono, że była to bardzo udana uroczystość działkowa.

 

TAD

Zdjęcia: Andrzej Górczyński, Ryszard Hajko

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio