Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Informacje z OZ

Instruktorzy SSI z Okręgu Małopolskiego w Ogrodach Kapias. - 10.09.2018

Dnia 27 sierpnia 2018 roku Okręgowi i Krajowi Instruktorzy SSI z Okręgu Małopolskiego PZD w Krakowie wraz z przewodnikiem zwiedzili Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdrój.

Ogrody Kapias składają się z Starych Ogrodów, które powstały w 1979 roku oraz Nowych Ogrodów, których budowa rozpoczęła się w 2008 roku.

Pani przewodnik po przywitaniu, krótko opowiedziała historię powstawania ogrodów. Stare Ogrody składają się z tematycznych zaułków takich jak: ogród japoński, zaułek z hostami, zaułek holenderski, wapienny skalniak, altana z drzew, zaułek romantyczny, zaułek z fontanną, altana kryta strzechą, staw naturalny, altana z bluszczem, zakątek górski, sucha rzeka, zakątek leśny, czy pokój w ogrodzie.

Nowe Ogrody rozpoczęliśmy od zwiedzania ogrodu ciszy, który otoczony jest ze wszystkich stron Miskantem olbrzymim (Miscanthus giganteus). Po wejściu do środka usłyszeć można śpiew ptaków oraz szelest wysokiej trawy ozdobnej.

Zwiedziliśmy również: staw z altaną, wrzosowisko, liściastą górkę, ogród wiejski, Igloo, cieniste wzgórze, ogród Zachodzącego Słońca, labirynt, aleje lipową, ogród zimowy, ogród z różą, ogród krajobrazu suchego, ogród skalny, wąwóz wiosna, ogród jesieni, ścianę powojników, ogród sensoryczny, ogród w barwach narodowych, zaułek śródziemnomorski czy tajemniczy ogród.

Ogród angielski składa się z 12 zielonych pokoi, których motywem przewodnim jest kolor kwiatów. Odpocząć można między innymi w pokoju czerwonym, białym, żółtym czy różowym w którym dominuje np. Glicynia chińska (Wisteria sinensi). Całość założenia składa się z bramy księżycowej, tunelu różanego, zegara słonecznego, fontanny oraz korytarzy, które prowadzą do ściany frontowej angielskiego domu.

Jednym z ostatnich punktów podczas zwiedzania było patio włoskie. Charakterystyczną roślinnością dla tej części ogrodu były zioła posadzone w terakotowych doniczkach, które nawiązywały do klimatu śródziemnomorskiego.

Zachęcamy do zwiedzania Ogrodów Kapias ponieważ można zaczerpnąć inspiracji i przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu i w pięknym otoczeniu.

Dzięki pozytywnemu nastawieniu Instruktorów SSI wyjazd można uznać za udany.

Opracowanie i zdjęcia: Joanna Gadzinowska – instruktor ds. ogrodniczych OZM PZD w Krakowie

 
 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio