




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Decydując się na zakup drzew i krzewów iglastych warto wybrać się do wykwalifikowanych producentów lub znanych centrów ogrodniczych. Właściwe miejsce zakupu zapewni uzyskanie dobrej jakości materiału nasadzeniowego.
Przy wyborze rośliny należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:
Przygotowanie gleby
Sadzenie roślin iglastych w ogrodzie należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby mieć czas na przygotowanie pod nie stanowiska. Iglaki, jak większość roślin, będą rosły źle na glebach ciężkich i zlewnych oraz suchych i jałowych. Większość roślin iglastych preferuje gleby lekko kwaśne, dlatego przed sadzeniem znacznej części gatunków iglaków nie stosujemy wapnowania. Dla iglaków, które rosną lepiej na glebach lekko kwaśnych, dobrze jest zastosować torf wysoki lub nawóz o charakterze kwaśnym.
Aby wzbogacić glebę w składniki pokarmowe można użyźnić ją nawozem organicznym: obornik lub kompost. Zabieg ten wykonuje się wiosną lub jesienią – nigdy bezpośrednio przed sadzeniem. Z nawozów mineralnych najlepiej stosować wieloskładnikowe.
Oczywiście przed sadzeniem należy odchwaścić glebę. Warto przekopać ją, usuwając kłącza i rozłogi chwastów wieloletnich. Chwasty niszczy się wyrywając całe rośliny, łącznie z systemem korzeniowym.
Termin sadzenia zależy od materiału jaki kupimy w szkółce. Jeśli są to iglaki w donicach, mamy dowolność terminu. Ograniczeniem są tylko niekorzystne warunki atmosferyczne tj. długotrwała susza lub mróz. Inaczej jest z roślinami uprawianymi w glebie – te sadzi się na początku jesieni (koniec sierpnia, wrzesień) lub wczesną wiosną (koniec marca, kwiecień).
Zanim posadzimy rośliny dobrze zaplanujmy ich rozmieszczenie w ogrodzie, pamiętając o tym, że nasze drzewko z roku na rok będzie zajmowało coraz większą powierzchnię działki.
Po ustaleniu stanowiska dla iglaka, należy wykopać dołek i żyzną ziemią kompostową. Po wyjęciu rośliny z doniczki sprawdzamy stan systemu korzeniowego. W razie potrzeby wycinamy sekatorem jego uszkodzone i nadgniłe części. Zgrubienie widoczne na pędzie głównym, które nazywamy szyjką korzeniową po umieszczeniu w glebie znajdować się równo z powierzchnią gruntu. System korzeniowy układamy w dołku tak aby nie podwijał ku powierzchni. Należy dobrze zmoczyć korzenie rośliny przez zanurzenie w wodzie bezpośrednio przed sadzeniem, lub mocno podlać, zanim je obsypiemy ziemią. Przestrzeń w dołku wypełniamy podłożem do iglaków lub ziemią kompostową i należy je dobrze ugnieść. Aby podlewanie było bardziej efektywne, warto uformować wgłębienie nad częścią podziemną rośliny. Również woda deszczowa będzie gromadziła się w tym miejscu.
dr inż. Anna Ewa Michowska
Instruktor ds. ogrodniczych
Okręg PZD w Lublinie
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.