Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Spacerem przez ROD „Irys” w Żyrardowie - 31.08.2018

”Irys” jest jednym z kilku ogrodów działkowych zlokalizowanych na terenie Żyrardowa, należących do ogrodowej rodziny Okręgu Mazowieckiego PZD.  Ogród założono z dala od miejskiego zgiełku w 1982 roku, na nieużytkach, od podstaw, dzięki pracy działkowców.  Już od wejścia „Irys” zwraca uwagę malowniczym, atrakcyjnym położeniem – osłonięty ścianą lasu daje działkowcom, użytkującym tutaj 132 zadbane działki, idealne warunki do wymarzonego odpoczynku. 

Ilość ROD i zieleni w ogóle na terenie Żyrardowa nie dziwi, ponieważ miasto zaplanowano i zbudowano w drugiej połowie XIX wieku według modelu miasta-ogrodu, miasta idealnego. ROD „Irys” z pewnością pasuje do tej koncepcji i ukazuje zamiłowanie mieszkańców-działkowców do pielęgnacji zieleni.

Pierwsze kroki po szerokich ogrodowych alejach, z leśnym tłem na horyzoncie dają poczucie spokoju i relaksu – widać, że działkowcy dbają o swój ogród, aleje ogrodowe i działki, które są pełne zadbanej zieleni, kwiatów i własnych upraw warzywnych i sadowniczych.

Zalety żyrardowskiego „Irysa” prezentuje jego prezes pani Ewa Sławińska, która zarządza ogrodem już niemal 10 lat. W tym czasie ogród znacząco zyskał na atrakcyjności, przeprowadzane są kolejne inwestycje. Pani prezes pokazuje nam także swoją działkę, pełną ciekawych kompozycji roślinnych i ozdób ogrodowych. Podkreśla, iż najważniejszy tutaj jest spokój i możliwość odpoczynku oraz urozmaicenia prozy życia poprzez działanie w ogrodzie – mimo, że nie zawsze jest to proste.

Choć to dzień powszedni, na działkach praca wre, a na alejkach ogrodowych ruch. Pan Stefan, jak zwykle kosi trawnik i porządkuje teren na alejce przed swoją działk

ą…

 

 

Pani Danuta, z przyjemnością prezentuje swoją działkę, pełną upraw wszelkiego rodzaju – są maliny, papryczki chili, masa kwiatów, ogórki…

 

 

Z kolei pan Andrzej opowiada o uprawianej przez niego, ciekawej i smacznej odmianie pomidora, która dojrzewając nietypowo się wybarwia…

 

 

ROD „Irys” jest kolejnym przykładem na to, że coraz więcej działek zyskuje charakter typowo rekreacyjny, są zagospodarowane tak, aby mogły odpoczywać na nich wielopokoleniowe rodziny.

Na działkach spotykamy także skrzydlatych przyjaciół działkowców, którzy znajdują tu schronienie i pożywienie.

 

Przemierzając aleje ogrodowe spotykamy kolejnych działkowców – Pani Iwona i jej syn z satysfakcją prezentują swoją działkę pełną rabat kwiatowych.

 

 

Skarbnik ogrodu, pani Halina jest dumna ze swojej działki, a szczególnie z ciekawej odmiany dalii o ogromnych kwiatach. Pani Halina lubi przejrzyste założenia ogrodowe, a jej specjalnością są rabaty złożone z krzewów ozdobnych i kwiatów.

 

Miło przyjmuje nas również pan Andrzej, który każdą wolną chwilę spędza na działce, zajmuje się także amatorsko ciekawym hobby ogrodniczym – uprawą i formowaniem drzewek Bonsai. Bardzo nieśmiało prezentuje jeden ze swoich wyhodowanych okazów Bonsai z cisa pospolitego.

Na działce pana Andrzeja zobaczyć można też między innymi okazałe hibiskusy…

 

 ROD „Irys” w Żyrardowie zwraca uwagę szczególnie dbałością działkowców o porządek oraz estetyczne i ciekawe zagospodarowanie działek i altan – cenią sobie głównie odpoczynek wśród roślin ozdobnych.

 

 

Na niektórych działkach trwają intensywne prace porządkowe, powstają nowe elementy zagospodarowania, urządzane są od podstaw również kolejne wolne działki. Okres lata to, jak widać, najlepsza pora na takie działania…

 

 

„Nie słabnie zainteresowanie użytkowaniem działek. Ludzie wciąż pytają o wolne działki w naszym ogrodzie, a nowi działkowcy starają się stopniowo je zagospodarowywać z pożytkiem dla całego ogrodu” – mówi prezes ROD Ewa Sławińska.

 

 

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

Okręg Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio