Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Witaj zaskrońcu w naszym ROD - 31.08.2018

Kilka razy w tym roku na terenie ROD „ Chemik” w Żorach, wybuchła panika. Działkowcy zgłaszali, że na ich działce lub w pobliżu na alejkach poruszał się duży wąż. Uspakajałam ich informując, że na terenie naszego ogrodu żyją zaskrońce.

Największą szansę na spotkanie tego węża mamy na wiosnę w okresie od kwietnia do czerwca. Wtedy zaskrońce wygrzewają się na słońcu po zimowaniu, by ponieść temperaturę swojego ciała. Zimą ukryte w jamach, norach kretów, przesypiają do końca marca.

Na mojej działce jego ulubionym miejscem był ocieniony zagonek przy altanie, pod rozrośniętym krzewem budlei, wokół, której rosną kwiaty. Z tego miejsca zaskroniec łatwo mógł się przedostać pod schody, gdzie zrobiliśmy schowek na donice, jest to miejsce wilgotne, bezpieczne.

Kilkakrotnie mieliśmy szanse poobserwować te niezwykłe i, niestety, coraz rzadsze zwierzę. Zaskrońce pływają, polują na żaby wśród nadwodnych roślin, a w słoneczne dni chętnie wygrzewają się na brzegu.

Nie należy ich brać do ręki, bo to dla nich ogromny stres. Zagrożone uciekają, kryjąc się w wodzie lub w gęstych zaroślach, a osaczone starają się przestraszyć przeciwnika, sycząc i unosząc przednią cześć ciała. Gdy to nie pomaga, wyrzucają cuchnącą wydzielinę z gruczołów odbytowych lub udają martwe, przewracając się na grzbiet.

Jak wszystkie gady i płazy w Polsce zaskrońce objęte są ochroną, więc straszenie ich, przemieszczanie i odławianie jest niezgodne z prawem i podlega karze. Zaskrońce są niegroźne., Nie są jadowite i nie kąsają, nawet gdyby je wziąć do ręki. Najchętniej schodzą z drogi. Kto więc nie chce stanąć z nimi oko w oko, niech chodzi, tupiąc. Tym sposobem ostrzeże te gady, które wprawdzie są głuche jak pień, ale doskonale wyczuwają drgania podłoża.

 

 

 

 

 

 

Jak można rozpoznać zaskrońca:

- przebywa zwykle nad wodą; w pobliżu oczek wodnych lub w miejscach wilgotnych ocienionych,

- ma z tyłu głowy (za skroniami - stąd jego nazwa) żółte plamy;

- może być zabarwiony szaro, szarozielono, jasnobrązowo, brązowo czarno - na tym tle po bokach grzbietu widoczne są jasne plamki;

- jest długi i smuklejszy;

- ma wyłupiaste żółtawe oczy o okrągłych źrenica

W październiku zaskrońce zapadają w sen zimowy, który trwa z reguły do marca lub kwietnia.

 

Irena Fijałkowska

Prezes Zarządu ROD „Chemik” w Żorach

Bibliografia:

 Wikipedia, wolna encyklopedia

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.