Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Zalecenia na wrzesień - 31.08.2018

Część ozdobna

1. Pielęgnujemy trawnik: w zależności od pogody i potrzeby podlewamy, kosimy i po raz ostatni nawozimy nawozem jesiennym, Superfosfatem lub Siarczanem potasu. Każdorazowo dokładne grabimy trawę ze spadających liści i igieł, zbieramy opadłe owoce. Po długim lecie warto zastosować wertykulator, aby rozluźnić darń.

2. Sadzimy drzewa i krzewy ozdobne z bryłą korzeniową (warto używać preparatów mikoryzowych w celu lepszego ukorzeniania się sadzonych drzew) i systematycznie podlewamy. Drzewa wysokie i te szczepione na pniu, koniecznie palikujemy, aby jesienne wiatry nie uszkodziły nasadzeń.

3. Odmładzamy przez podział – byliny kwitnące wiosną i latem, podpieramy kwiatostany hortensji, astrów wysokich, pacioreczników  i dalii, usuwamy na bieżąco przekwitłe kwiaty (przy różach ostatnie usuwanie przekwitłych kwiatów powinno mieć miejsce pod koniec września. Po tym czasie kwiaty zostawiamy, aby rośliny lepiej weszły w czas spoczynku).

4. Do połowy września sadzimy zaprawione w preparacie Miedzian i Kaptan tulipany, narcyzy i inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Warto wykorzystać ażurowe koszyczki do sadzenia, aby gryzonie nie wyjadły cebul.

5. Przed wystąpieniem przygruntowych przymrozków ścinamy i wykopujemy dalie, pacioreczniki, mieczyki, begonie bulwiaste.

6. We wrześniu przygotowujemy do zimowania rośliny balkonowe tj.: pelargonie, fuksje, surfinie. Pod koniec września kończymy ich nawożenie, pędy skracamy o 2/3 długości, a doniczki przenosimy do jasnego pomieszczenia z temperaturą 10-15°C chroniąc je w ten sposób przed przymrozkami.

7. Uprawiane na obrzeżach oczek wodnych cantedeskie etiopskie przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia. Lilie wodne przenosimy w najgłębsze miejsce stawu poniżej 1,5 m. Jeśli zbiornik jest płytszy lilie przenosimy w pojemniku z wodą do widnej, chłodnej piwnicy.

8. Wszystkie rośliny doniczkowe i ciepłolubne uprawiane na tarasach lub balkonach tj.: zielistki, kaktusy, kordyliny, agawy, oleandry po oczyszczeniu do mieszkania.

9. Obficie podlewamy rośliny przygotowujące się do spoczynku zimowego m.in.: iglaki, różaneczniki i azalie, hibiskusy bagienne.

10. Zanim wszelkie leżaki, meble ogrodowe trafią do magazynku należy je odczyścić i zaimpregnować.

11. Po zlikwidowaniu letnich nasadzeń oczyszczamy puste doniczki wodą z dodatkiem szarego mydła.

 

Część sadownicza

1. Dokonujemy przeglądu opasek z papieru falistego: pożyteczne owady wypuszczamy, a opaski ze szkodnikami palimy lub głęboko zakopujemy. Zakładamy nowe opaski na śliwy w celu wyłapania śluzownicy.

2. Po opadnięciu liści całą brzoskwinię pryskamy preparatem Miedzian 50 WP przeciwko kędzierzawości liści.

3. Wszelkie porażone przez choroby liście i obcięte pędy oraz korzenie suszymy i palimy lub głęboko zakopujemy. Zimniejszy się tym samym stopień porażenia przez choroby w roku następnym. Pamiętajmy również o odkażaniu narzędzi!

4. Przygotowujemy glebę pod kwaterę sadowniczą: dokładnie odchwaszczamy, spulchniamy, ustalamy pH w zależności od uprawianej rośliny, odpowiednio nawozimy obornikiem (700 kg/100m²), nawozem potasowym i fosforowym (1-2 kg/100m²) lub kompostem. Nigdy nie łączymy wapnowania gleby i nawożenia obornikiem!

5. Pod koniec września rozmnażamy porzeczki przez sadzonki tegoroczne:20 cm pędy z 3-4 pąkami pozbawiamy liści i wsadzamy do gleby co10 cm tak, by górny pąk wystawał nad jej powierzchnię. Pamiętamy o podlewaniu sadzonek podczas suchej jesieni.

6. Na początku miesiąca sadzimy truskawki (najlepiej po roślinach cebulowych), zawsze na odchwaszczoną i spulchnioną glebę.

7. Zbieramy jabłka, gruszki i śliwki, winogrona, orzechy, oraz powtarzające owocowanie maliny i truskawki.

 

Część warzywna

1. Po raz ostatni ścinamy i suszymy zioła, dosuszamy cebulę i czosnek, na początku miesiąca ogławiamy brukselkę. Wykopujemy warzywa korzeniowe.

2. Zdrowe resztki roślinne wyrzucamy na kompost, porażone wywozimy.

3.  Przygotowujemy glebę do ostatnich nasadzeń: spulchniamy, odchwaszczamy i w razie potrzeby nawadniamy. Do połowy września siejemy szpinak i roszponkę, sadzimy czosnek na przyszłoroczny zbiór, a pod osłonami wysiewamy rzodkiewkę, ukolę.

4. Na wolnych od upraw grządkach wysiewamy poplon zimowy: mieszankę żyta z wyką ozimą lub rzepak ozimy (ale nie na miejscu, gdzie rosły kapustne).

5. Dzielimy karpy rabarbaru.

 

Ochrona roślin

1. Zbieramy opadnięte owoce jabłek, gruszek, śliwek, orzechów ze szkodnikami w środku, glebę przekopujemy, okrywamy włókniną, aby kolejne szkodniki nie schodziły do gleby na zimowanie.

2. Porażone przez choroby lub szkodniki części roślin wywozimy do punktu odbioru takich odpadów.

3. Wyłapujemy turkucie do szklanych pułapek ze świeżym obornikiem końskim.

4. Niszczymy złoża bawełnicy korówki.

5. Opryskujemy jałowce przeciwko zamieraniu wierzchołków pędów preparatem Amistar 250 SC, Topsin M 500 SC lub Dithane.

 

Jadwiga Brzozowska

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręg Podkarpacki PZD

zdjęcie: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.