Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Mazowiecki Dzień Działkowca 2018 - 28.08.2018

25 sierpnia br. w Amfiteatrze Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli odbyły się obchody Mazowieckiego Dnia Działkowca 2018. W uroczystości działkowców z Mazowsza wzięła udział delegacja Krajowego Zarządu PZD, a także zaproszeni goście, w tym kandydaci na stanowisko prezydenta Warszawy.  Wręczono nagrody laureatom konkursów okręgowych  – „Wzorowa działka roku 2018” oraz „ROD 2018 roku” oraz wyróżniono najładniejsze kosze dożynkowe. W części artystycznej wystąpiły zespoły „Partita” oraz „Jesienne Promyki”. Nie zabrakło wspólnej dobrej zabawy, którą umilała muzycznie znana i lubiana DJ VIKA. 

Obchody Mazowieckiego Dnia Działkowca 2018 otworzył prezes Okręgu Mazowieckiego PZD Krzysztof Podlewski, który powitał zaproszonych gości oraz działkowców, a także wskazał w swoim wystąpieniu nieocenioną wartość ogrodów działkowych dla ludzi i dla miast . Zauważył także, że ogrody niezmiennie potrzebują wsparcia ze strony władz lokalnych, ponieważ nie ustają zakusy różnych grup interesów na pozyskiwanie terenów zajmowanych przez ROD. Przedstawił także w skrócie historię ogrodów działkowych na terenie Mazowsza i Warszawy ukazując, jak ważną rolę pełniły w najtrudniejszych chwilach w czasie wojny i okupacji, ale także, jak ważne dla społeczeństwa są obecnie [zobacz film].

Spośród zaproszonych gości, w imprezie wzięli udział między innymi wiceminister sprawiedliwości oraz kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki, burmistrz dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomir Antonik, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa oraz kandydat na prezydenta Warszawy Jan Śpiewak, prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie Jerzy Ryziński oraz wiceprezes Światowego Kongresu Polaków i kandydatka na stanowisko prezydenta Warszawy dr Krystyna Krzekotowska.

Wszyscy z gości zabierających głos w czasie imprezy, w tym przede wszystkim kandydaci na urząd prezydenta Warszawy, podkreślali znaczenie ogrodów działkowych dla społeczeństwa i środowiska miejskiego oraz potrzebę ich wspierania oraz deklarowali, ze dołożą wszelkich starań, by ogrody nie zniknęły z mapy Mazowsza i Warszawy.

 

Jan Śpiewak – [zobacz film]

dr Krystyna Krzekotowska –[zobacz film]

burmistrz Targówka Sławomir Antonik – [zobacz film]

Krzysztof Podgórski (członek Zarządu Okręgu Mazowieckiego, Ciechanów) – [zobacz film]

 

W części oficjalnej uroczystości wzięła udział delegacja Krajowego Zarządu PZD, w składzie której znaleźli się wiceprezes PZD Zdzisław Śliwa, sekretarz KZ PZD Izabela Ożegalska oraz członek KZ PZD Piotr Gadzikowski. Przewodniczący delegacji, wiceprezes PZD Zdzisław Śliwa, w swoim wystąpieniu, podkreślił znaczenie ogrodów działkowych i silną potrzebę współpracy władz samorządowych z ogrodami i ich wspierania, natomiast sekretarz KZ PZD Izabela Ożegalska odczytała okolicznościowy list  – przekazany na ręce prezesa Okręgu Mazowieckigo PZD – z najlepszymi życzeniami dla mazowieckich działkowców wystosowany przez prezesa stowarzyszenia Eugeniusza Kondrackiego i Krajowy Zarząd PZD [zobacz film].

„Mazowiecki Dzień Działkowca 2018” był najlepszą okazją, aby wręczyć nagrody laureatom konkursów okręgowych oraz wyróżnionym ogrodom w konkursie na najładniejszy kosz dożynkowy. Komisja Konkursowa Okręgu Mazowieckiego PZD  przygotowała uroczyste rozstrzygnięcie , a  laureaci konkursów „Wzorowa działka roku 2018” oraz „ROD roku 2018” otrzymali nagrody pieniężne, okolicznościowe statuetki oraz dyplomy i nagrody w postaci praktycznych akcesoriów ogrodniczych. Uczestnicy i laureaci konkursu na najładniejszy kosz dożynkowy uhonorowani zostali pamiątkowymi dyplomami. Obecny na imprezie wiceprezes PZD oraz prezes Okręgu wręczyli także odznaczenia związkowe i medale pamiątkowe z okazji 120-lecia ogrodnictwa działkowego zasłużonym dla ogrodów i Związku działkowcom z terenu Mazowsza.

 

Po części oficjalnej imprezy, goście oraz wszyscy działkowcy mogli bawić się wspólnie i wysłuchać występów zaproszonych artystów. Czas umilał chór „Jesienne Promyki”, działający przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie oraz legendarna grupa „Partita”, przypominając swoje najbardziej znane przeboje.

 

W czasie trwania całej imprezy wszyscy uczestnicy mogli korzystać z atrakcji przygotowanych przez zaproszonych wystawców, którzy przygotowali swoje stoiska i kiermasze. Nie zabrakło roślin, drzew i krzewów ozdobnych, cebulek kwiatowych, nasion warzyw, ekologicznych syropów, miodów, wyrobów rękodzielniczych, obrazów i wielu innych atrakcji – przygotowanych także przez działkowców. Wszyscy zainteresowani mogli również skorzystać z porad diabetologicznych i wykonać na miejscu badanie poziomu cukru we krwi.

 

Swoje stoiska przygotowały także delegatury OM PZD z Radomia, Siedlec i Płocka oraz ogrodów ciechanowskich i ostrołęckich, gdzie można było skorzystać z bogatej oferty wyrobów ekologicznych oraz podziwiać wyroby rękodzielnicze, czy prace artystów. Jednym z wystawców była firma „Szkółki Zamojskie”, która pomogła w dekoracji sceny, użyczając organizatorom roślin ze swojego asortymentu. Warto zaznaczyć, że w imprezie i towarzyszących jej atrakcjach mogli brać udział nie tylko działkowcy, ale także okoliczni mieszkańcy warszawskiej Woli i wszyscy chętni.

 

Wszyscy zaproszeni goście i działkowcy, którzy przybyli na obchody święta mazowieckich działkowców mogli skorzystać także z przygotowanego posiłku i aż do końca imprezy bawić się wspólnie pod sceną przy muzyce, którą serwowała niepowtarzalna, znana ze współpracy z seniorami DJ VIKA.

Mimo niesprzyjającej pogody humory dopisywały i z pewnością wszyscy, którzy zdecydowali się odwiedzić amfiteatr w warszawskim Parku Sowińskiego spędzili miło czas. Podkreślić należy, iż Mazowiecki Dzień Działkowca 2018 zorganizowany został w pięknym miejscu – w Amfiteatrze Parku Sowińskiego, z profesjonalną obsługą dźwiękową i techniczną dzięki przychylności władz dzielnicy Wola m. st. Warszawy i jej burmistrza, gospodarza tego terenu Krzysztofa Strzałkowskiego oraz Wolskiego Centrum Kultury.

zobacz także:

 

Dr Krystyna Krzekotowska i Jan Śpiewak o Mazowieckich Dniach Działkowca 2018

Prezes Okręgu Mazowieckiego o Mazowieckich Dniach Działkowca 2018

 

Maciej Aleksandrowicz

zdjęcia: Maciej Aleksandrowicz/Ireneusz Cieślak

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.