Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

35-lecie ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu. - 24.08.2018

Dnia 14 sierpnia 2018 roku , w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” po raz kolejny zabrzmiał hymn Polskiego Związku Działkowców, okazją ku temu był Jubileusz 35 lecia powstania Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka”. Licznie przybyłych działkowców oraz gości w osobach Wiceprezes Okręgowego Zarządu  oraz Przewodniczący Kolegium Prezesów Miasta i Rejonu Grudziądza pan Mieczysław Chrapiński, pan Tadeusz Szyszkowski oraz pan Stefan Dichting obaj będący członkami Okręgowej Rady , biuro OZ PZD reprezentował pan Jerzy Jurgielski inspektor do spraw inwestycji Przybyłych gości oraz działkowców ogrodu powitała Prezes Zarządu ROD ”Niezapominajka” Małgorzata Jasińska.

Pani Prezes rozpoczęła uroczystość słowami Marii Konopnickiej „…..W ziemi naszej, jak w bujnym, rozrytym ugorze. Posiałeś złote ziarna, przyszłe żniwo Boże…I nie było zagonu, ani ziemi grudki, Gdzie byś ty nie zostawił modrej niezabudki…..” .

W dalszej części wystąpienia przedstawiony został krótki rys historyczny ogrodu-  Dnia 2 listopada 1983 roku , decyzją Urzędu Miejskiego w Grudziądzu Nr ZGT-III/d/37/83, założony został Pracowniczy Ogród Działkowy „Niezapominajka”, powstał z dwóch ogrodów utworzonych przez Spółdzielnię Inwalidów oraz przedsiębiorstwo zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych PUM, położony przy ulicy Łyskowskiego - Karabinierów o powierzchni 5,0797 ha. Podzielony został na 107 działek o średniej wielkości 350 m2.  Rodziny Ogród Działkowy „Niezapominajka” jest jednym z 53 ogrodów w Grudziądzu w toruńsko-włocławskim okręgu Polskiego Związku Działkowców.

Dożynki, rzecz to znana, w całej Polsce uznawana, w Rodzinnych Ogrodach Działkowych dożynki to tradycja stara, a tradycja to rzecz święta, o czym każdy działkowiec pamięta. Tak więc aby tradycji stała się zadość dnia 14 sierpnia roku pańskiego 2018  w komnatach świetlicy ogrodowej, w imieniu członków rodziny działkowej Prezes Zarządu Małgorzata Jasińska ,  słowa podziękowania skierowała do wszystkich osób, które miały wpływ na powstanie  ogrodu.  Wyrazy uznania i podziękowania popłynęły do  pomysłodawców utworzenia Ogrodu, pierwszych działkowców, tych którzy stawiali ogrodzenie zewnętrzne, zakładali sieć energetyczną i wodną na terenie ogrodu, budowniczych  świetlicy działkowej.

Słowa uznania i podziękowania otrzymali  również wszyscy dotychczasowi członkowie  Zarządów, Prezesi,  członkowie  Komisji Rewizyjnych i Rozjemczych oraz wszyscy działkowcy, którzy aktywnie włączają się do pracy na rzecz wspólnego dobra, jakim jest nasz rodzinny ogród działkowy. Na ręce prezesa zarządu, pani Małgorzaty Jasińskiej przekazany został przez Wiceprezesa Okręgowego Zarządu  pana Mieczysława Chrapińskiego puchar, dyplom oraz upominki ufundowane przez Prezesa Polskiego Związku Działkowców pana Eugeniusza Kondrackiego, odczytano również list okolicznościowy od Przewodniczącej  Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców pani Marii Fojt.   Puchar i list gratulacyjny oraz życzenia następnych 35 lat działkowcom przekazał za pośrednictwem Wiceprezesa Okręgowego Zarządu Mieczysława Chrapińskiego , Prezes Okręgowego Zarządu pan Piotr Gadzikowski. 

W bardzo podniosłej atmosferze odbyła się uroczystość wręczenia upominków najstarszym działkowcom, a wśród nich jednemu z pierwszych prezesów,  długoletniemu skarbnikowi i gospodarzowi ogrodu, przewodniczącej komisji rozjemczej  oraz obecnemu przewodniczącemu komisji rewizyjnej. Upominki otrzymali również Ci, którzy przyczynili się do powstania świetlicy ogrodowej oraz osoby wspierające działania na rzecz rozwoju ogrodu, wśród nich sponsorzy drobnych upominków, słodyczy na organizowane na terenie ogrodu uroczystości.

Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada, przy suto zastawionych stołach. Królowały swojskie potrawy : szynki wędzone przez jednego z działkowców, wojskowa grochówka gotowana w świetlicowej kuchni, pyszne mięso po zbójnicki przygotowane przez prezes zarządu, klopsiki w zalewie octowej w trzech odsłonach, ogórki kiszone, smalec, surówki ze świeżych warzyw, owoce, kiełbasa na ciepło, drożdżówka ze śliwkami.

Gdy wszyscy rozkoszowali się obfitością stołu, do świetlicy przybył Duch Działek, który przeprowadził Działkosiny  mające na celu integrację działkowców, tak aby stali się pełnoprawnymi członkami społeczności działkowej.  Duch Działek wyposażony w motyko-grabio-kosę dokonał uroczystego odnowienia przyrzeczeń działkowych,  zebrani powstali i wspólnie powtarzali słowa ślubowania. Gdy wszyscy oficjalnie zostali przyjęci w poczet działkowców, na salę wniesiono jubileuszowy tort i odśpiewano Sto lat,  pani Małgorzata Jasińska  w asyście Wiceprezesa Okręgowego Zarządu pana Mieczysława Chrapińskiego pokroiła  tort, w tle słychać było strzelające korki szampanów. Gdy wszyscy otrzymali musujący napój, poproszono obecnych o wyjście przed świetlice ogrodową, gdzie jeden po drugim w niebo  pofrunęło 35 balonów w kolorach związkowych. Oby spełniły się wszystkie życzenia wypowiadane przez uczestników z zachwytem spoglądających jak balony znikają za horyzontem.  Uroczystość  trwała do późnych godzin nocnych, w trakcie biesiady odbyły się konkursy z nagrodami, można było wykonać sobie zdjęcie w jubileuszowej ramce. Uroczystość 35 lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” dobiegła końca, a uczestnicy już z niecierpliwością czekają na przeszłoroczne dożynki ......Do zobaczenia.

 

 

Opracowanie:

Magdalena Brozdowska

 

 

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio