Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Ogród wśród stawów – wizyta w ROD „Glinianka” w Ołtarzewie. - 21.08.2018

Założony w 1980 roku ROD „Glinianka” położony jest w Ołtarzewie, w gminie Ożarów Mazowiecki. Jego główne walory, oprócz starannie zagospodarowanych 145 działek, to dwa stawy, które nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru. Stawy to typowe glinianki, będące pozostałością po cegielni, która funkcjonowała na tym terenie przed powstaniem ogrodu.

Z ogrodu i jego walorów dumny jest prezes ROD Andrzej Skowroński, który pełni swą funkcję już ponad 10 lat. ROD „Glinianka” zajmuje powierzchnię niemal 7,5 ha, z czego 1/3 zajmują dwa stawy, decydujące o atrakcyjności ogrodu.

Widok ogrodu z lotu ptaka (Google Maps)

Co warte podkreślenia, pielęgnowane i zarybiane stawy nie służą jedynie działkowcom – wędkarzom. Zarząd ROD nawiązał współpracę z kołem wędkarskim zrzeszonym w Polskim Związku Wędkarskim, dzięki czemu łatwiej profesjonalnie utrzymać stawy. Ponadto, dzięki dobrej współpracy z urzędem gminy Ożarów Mazowiecki, jej władze sfinansowały remont pomostów nad dużym stawem oraz ustawienie przy nim ławek. Dzięki temu działkowcy mogą w swoim ogrodzie działkowym poczuć jak na wczasach nad jeziorem – to ogromna zaleta ogrodu.

Mimo, iż ogród położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej trasy wylotowej z Warszawy, działkowcy potrafili stworzyć oazę łączącą zieleń i wodę, wkładając wiele wysiłku w pielęgnację i zagospodarowanie działek. Troskę o jak najlepsze zagospodarowanie działek i ogrodu widać na każdym kroku.

Ogród to przede wszystkim działki, działkowcy i ich codzienne prace, ich hobby. Widać, że dbałość o estetykę i porządek w ogrodzie jest ważny zarówno dla zarządu ROD, jak i samych działkowców.

Ogrodowa codzienność w sezonie, czyli praca, hobby i oczywiście odpoczynek…

Zadbane trawniki na alejach wspólnych i ich stała pielęgnacja rzucają się w oczy na każdym niemal kroku. Wiele działek zwraca uwagę atrakcyjną aranżacją zieleni lub ciekawymi kształtami altan.

Gospodarz ogrodu Pan Jerzy Walczak, jest dumny ze swojej hodowli winorośli. Na działce zajmuje się między innymi także sporządzaniem przetworów z owoców i warzyw.

Instruktor ogrodowy pan Henryk Błaszczyk, niemal całe lato wraz z rodziną odpoczywa na swojej działce, poświęcając także wiele czasu sprawom ogrodowym i pielęgnacji terenu wspólnego ROD.

Warto także zaznaczyć, iż dzięki zmysłowi organizacyjnemu i sprawności zarządu ogrodu, działkowcy na mocy porozumienia z gminą Ożarów Mazowiecki, mają możliwość bezpłatnego wywozu odpadów gabarytowych z terenu działek bezpośrednio do gminnego punktu odbioru.

Gminny punkt odbioru odpadów gabarytowych w Ożarowie Mazowieckim

ROD „Glinianka” z pewnością zawdzięcza swą wyjątkowość stawom, które dzięki dobremu zagospodarowaniu i pielęgnacji służą zarówno hobby wędkarskiemu, jak i wypoczynkowi działkowców i nie tylko.

Na pewno można cieszyć się tego, że mamy na terenie Mazowsza tak atrakcyjne przyrodniczo ogrody, które nie tylko spełniają swą rolę rekreacyjną, ale promują ideę ogrodnictwa działkowego, rozumianego jako dobro wspólne.

 

tekst i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.