Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jakie rośliny posadzić na zacienionej działce? - 03.08.2018

Wielu działkowców, użytkujących działki szczególnie w starszych ogrodach, spotyka się z problemem nadmiernego cienia na działce. Przyczyną są dorosłe, duże, rozłożyste drzewa, które z jednej strony dają schronienie przed słońcem w upalne dni i tworzą klimat, jednak ich nadmiar powoduje, iż na sporej części działki powstaje cień i trudno utrzymać tam ozdobne krzewy ogrodowe lub trawnik. Jakie rośliny wybrać do obsadzenia zacienionych części działki pod drzewami?

Na działce, na której dominuje cień, najprościej i najrozsądniej będzie posadzić cieniolubne, niskie rośliny okrywowe. Ponadto, możemy tak skomponować i dobrać rośliny, aby tworzyły ciekawe rabaty z poszczególnymi piętrami roślin.

Najniższe piętro cienia

Zamiast nieustannie, co roku walczyć o udany trawnik w cieniu pod drzewami, najlepiej obsadzić ten teren niskimi, zadarniającymi roślinami okrywowymi. Wybór jest spory, ale najkorzystniej ograniczyć się do jednego lub dwóch gatunków. Mogą to być zimozielone krzewinki, jak np.: barwinek pospolity (Vinca minor) i jego odmiany, runianka japońska(Pachysandra terminalis) w odmianach lub zrzucający liście na zimę dereń kanadyjski (Cornus canadensis). Dobre efekty uzyskać można też sądząc bluszcz pospolity (Hedera helix). Są to niskie rośliny (osiągające nie więcej niż kilka lub kilkanaście centymetrów wysokości) tworzące z czasem gęsty kobierzec.

Barwinek

Byliny do cienia
Jeśli powierzchnia pod drzewami jest duża można obsadzić ją konwalią majową (Convalaria maialis), która mocno się rozrasta za pomocą rozłogów korzeniowych i rośnie kwitnie świetnie nawet na suchych glebach. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona dosyć ekspansywna. Świetna byliną do cienia jest też dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) oraz miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) lub brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla). W cieniu poradzą sobie też nieco wyższe, kwitnące latem byliny, jak np. serduszka wspaniała (Dicentra spectabilis) lub tawułka Arendsa (Astilbe arendsii) w różnych odmianach, ozdobne z liści funkie (Hosta), tiarella (Tiarella) lub liczne gatunki paproci.

Miodunka

Tawułka

Cieniolubne krzewy
W półcieniu po drzewami poradzą sobie różne odmiany trzmieliny Fortune`a (Euonymus fortunei) – najciekawsze są te z żółtymi przebarwieniami na liściach np. `Emerald`n Gold`, `Interbowl`, `Sunspot` lub biało obrzeżonymi liśćmi np. `Emerald`n Gaiety` (szczególnie polecana do pełnego cienia). Świetnym krzewem do obsadzania powierzchni pod koronami drzew jest też osiągająca około metra wysokości śnieguliczka Chenoulta (Symphoricarpos chenaultii) w odmianie `Hancock`. Wśród iglaków do cienia polecane są odmiany cisa (Taxus), np. `Repandens` lub choiny kanadyjskiej (Tsuga canadensis), np. `Jeddeloh`.

 

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ogrodowy

Okręg Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.