Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Prace ogrodowe w sierpniu - 02.08.2018

Choć pogoda sprzyja letnim wyjazdom i rzadziej bywamy na działce, wolne chwile powinniśmy poświęcić na niezbędne prace. A do zrobienia jest całkiem sporo.

 

Rośliny ozdobne:

 

1.Skracamy tegoroczne przyrosty na glicynii zostawiając 3-4 liście na pędzie. W dobrych warunkach pogodowych i przy odrobinie nawozu do roślin kwitnących, glicynia może powtórzyć kwitnienie.

2.Cały czas usuwamy przekwitłe kwiatostany aby róże, nachyłki, ostróżki, chabry mogły powtórzyć kwitnienie. Warunkiem jest nawożenie i podlewanie tych roślin.

3.Wycinamy rośliny przeznaczone do suszenia i suszymy je „głową w dół”, w zacienionym i przewiewnym miejscu. W ten sposób suszymy kocanki ogrodowe, zatrwian, lawendę (można ją również zaplatać w buławki).

4.Wysadzamy na miejsce stałe rośliny dwuletnie wysiane w lipcu na rozsadnik. Do roślin dwuletnich należą m.in.: niezapominajka, dzwonki brodate i ogrodowe oraz bratki i malwy.

5.W drugiej połowie miesiąca sadzimy na uprzednio przygotowane stanowisko m.in. cebule szachownicy cesarskiej, kostkowatej, narcyzów, krokusów, przebiśniegów, lilii białej, kosaćców bródkowych i pustynnika Cebule sadzimy w koszyczkach na głębokość odpowiadającą trzykrotnej wysokości poszczególnych cebul.

6.Pod koniec miesiąca możemy dzielić karpy starszych egzemplarzy piwonii. Z pozostawionych z 3-4 pąkami bulw usuwamy dolne korzonki i całość sadzimy w nowym miejscu na głębokość 5 cm.

7.Z ozdobnych odmian iglaków możemy pobrać sadzonki półzdrewniałe o długości 8-10 cm. Po zanurzeniu w ukorzeniaczu sadzonki umieszczamy w uprzednio przygotowanym podłożu, spryskujemy wodą i nakrywamy perforowaną folią. Jeżeli istnieje taka potrzeba możemy przesadzać zimozielone krzewy liściaste i iglaste na inne miejsce. Nie wolno zapominać o ich podlewaniu i cieniowaniu.

8.W miarę potrzeby podlewamy, pielimy i spulchniamy grządki, szczególnie po mocnych opadach deszczu.

9. Kosimy trawnik ale nie za nisko, aby darń zbytnio nie przesychała. Możemy już zastosować nawóz jesienny o obniżonej zwartości azotu.

 

 

Warzywnik:

 

1.Cały czas zbieramy zioła i owoce i przetwarzamy je bądź spożywamy na bieżąco. Gdy ziemia przeschnie po ostatnich opadach deszczu należy wykopać czosnek i cebulę. Po oczyszczeniu przeznaczamy je do przechowywania lub do konsumpcji.

2.Jeżeli zlikwidowaliśmy już grządki np. po ogórkach, koniecznie należy je zagospodarować wysiewając rośliny na poplon tj. łubin, peluszka, bobik, gorczyca lub użytkowe: szpinak, rzodkiewkę, roszponkę, można też posadzić sałatę. Warto okryć obsiane grządki białą włókniną, aby ograniczyć parowanie wody i żerowanie ptaków.

3.Stale pielimy grządki, usuwamy chwasty. Te bez nasion wyrzucamy na kompostownik, pozostałe wywozimy spakowane w workach do punktu odbioru odpadów selektywnych.

4.Porażone przez szkodniki lub choroby części roślin usuwamy, tak jak chwasty z nasionami pakujemy do worków i wywozimy. W miarę potrzeby na porażone rośliny stosujemy środki ekologiczne lub chemiczne.

5.Do około 20-go sierpnia ogławiamy stożki wzrostu pędów pomidorów wysoko rosnących, papryki i dyni nad ostatnim kwitnącym gronem, pozostawiając nad nim 2 liście. Usuwamy wilki i dolne liście pomidora. Zabiegi te wykonujemy przy pogodzie suchej i bezdeszczowej.

6.Pod koniec sierpnia ogławiamy również brukselkę: usuwamy pąk wierzchołkowy rośliny, dzięki czemu główki brukselki dojrzeją równomiernie. Ogławianie wykonujemy, gdy  główki w dolnej części mają już średnicę 1,5-2cm.

7.Przekopujemy kompostownik, kontrolujemy jego zapach i wilgotność. W miarę potrzeby podlewamy.

 

 

Sad:

 

1. Cały czas przetwarzamy zebrane owoce, w miarę potrzeby podpieramy gałęzie drzew uginające się od nadmiaru i ciężaru owoców.

2. Najpóźniej na 3 tygodnie przed planowanym zbiorem późnych odmian jabłek i grusz wycinamy wilki zacieniające owoce i uszkodzone pędy. Przed zbiorem winorośli wycinamy liście cieniujące kiście, aby nabrały słońca i smaku. Przed zbiorem winogron nawadniamy krzewy, aby poprawić wielkość i smak owoców.

3. Po zbiorach czereśni, wiśni, porzeczek i agrestu ale zawsze w słoneczny dzień, dokonujemy odpowiedniego cięcia pędów. U porzeczek i agrestu usuwamy pędy z pomarszczona korą i te położone przy ziemi oraz nadmiar młodych pędów. W dobrze ukształtowanym krzewie powinno zostać 8-10 pędów. U drzew pestkowych skracamy pędy roczne za 4-5 pąkiem, obniżamy koronę drzew, usuwamy porażone lub złamane konary, a powstałe rany smarujemy farbą emulsyjną z dodatkiem Miedzianu albo smarujemy Funabenem.

4. Usuwamy przeszkadzające gałęzie lub obniżamy orzecha włoskiego. Pod koniec sierpnia najmniej „płacze”.

5. W sierpniu okulizujemy posadzone wiosną podkładki lub odrosty korzeniowe wyrastające pod drzewem. Zrazy o grubości 8 mm ścinamy dzień wcześniej, usuwamy z nich liście, wycinamy tarczkę z oczkiem na podkładce i na zrazie pilnując aby były w miarę identyczne. Całość delikatnie dociskamy, owijamy rafią i czekamy. Na podkładce warto założyć kilka oczek – zawsze któreś się przyjmie.

 

 

Ochrona roślin:

1. Jeżeli nie chcemy zakładać kompostownika na zebrane porażone części roślin, to pakujemy je w worki i wywozimy do punktu odbioru odpadów selektywnych.

2. Na porzeczce i agreście może wystąpić opadzina liści, która osłabia mrozoodporność krzewu i owocowanie w roku przyszłym. Po zbiorze owoców warto zastosować Zato 50 WG lub Dithane Neo Tec 75 WG.

3. Jeżeli na liściach marchwi pojawią się brązowe, zasychające z czasem plamy to znaczy, że marchew została porażona przez alternarię. Alternarioza powoduje zmniejszenie i gorszej jakości plony, ponieważ na korzeniach podczas przechowywania pojawiają się ciemniejące, wklęsłe plamy. Jeżeli zaobserwujemy na naci brązowe plamy warto zastosować Amistar 250 SC lub Switch 62,5 WG. Wszelkie resztki usuwamy, a w przyszłym roku uprawiamy odmiany odporne tj.: Soprano F1 czy Bolero F1.

4. Do połowy miesiąca pojawia się drugie pokolenie połyśnicy marchwianki, której larwy powodują robaczywienie korzeni. Latające muchówki można odłowić na żółte tablice lepowe, a grządkę z marchwią warto opryskać wyciągiem z bylicy piołun lub z czosnku.

5. Na grządkach z porami pojawia się drugie pokolenie miniarki porówki, której zimujące brązowe larwy (bobówki) znajdujemy potem w porach. Jeżeli na liściach porów zauważymy białe plamki tzn., że muchówka tam żerowała i złożyła jaja, z których wylęgną się larwy schodzące z czasem do piętki pora, gdzie przepoczwarzą się. Wszelkie resztki roślinne usuwamy i niszczymy, a ziemię głęboko przekopujemy.

6. W połowie miesiąca zakładamy na pnie drzew opaski z papieru falistego aby wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki. We wrześniu opaski zdejmiemy, przeglądamy – pożyteczne owady wypuszczamy, a resztę palimy.

7. Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny: igły żółkną i opadają, mogą również zamierać wierzchołki pędów. Warto zastosować na te choroby Topsin 500 SC.

8. Na modrzewiach mogą pojawić się ochojniki. Zielone nibyszyszki – galasy należy usuwać zanim się otworzą.

mgr inż Jadwiga Brzozowska

Instruktor d/s ogrodniczych

OZP w Rzeszowie 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.