Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

"Święto Małego Działkowca" w Głuchołazach - 31.07.2018

Po raz kolejny ROD Omex, we współpracy z ROD Sudety, zorganizował imprezę przeznaczoną dla dzieci. Tym razem prezes Omexu Marian Ptak zwerbował do współpracy Tadeusza Wronę ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei z pobliskich Racławic Śląskich i wyszła z tego pożyteczna i przyjemna zabawa „Święto małego działkowca – kolej przyjazna dzieciom”.

W sobotę, 27 lipca, przy nieczynnych torach kolejowych prowadzących do stacji Głuchołazy Zdrój, odbył się piknik, w którym rekwizytami były drezyny, czyli niewielkie pojazdy szynowe, poruszane zarówno siłą mięśni – prowadzący imprezę Grzegorz Ptak – mówił o nich „moje – twoja” – jak i silnikiem spalinowym. Prócz tego w namiocie muzeum kolejnictwa,  dzieci mogły podziwiać dawne mundury kolejarzy, sygnalizatory i oczywiście kolejkę szynową. Była makieta dawnych Głuchołaz, zajechały dawne  samochody – szykowne wołga, skoda 1000MB czy żuk. A dla spragnionych i głodnych przygotowano bigos, przekąski z grilla i ciasta. Nie zabrakło wystawy plonów.

Ale najpierw trzeba było wykarczować krzewy i drzewka, które porosły na nieczynnym torze. Ekipa z ogrodu Omex pracowała ciężko do ostatnich chwil przed pikniem. A potem mogli cieszyć oczy widokiem rozradowanych dzieci zajmujących miejsca w drezynach.

Prócz licznie zgromadzonych dzieci byli działkowcy, byli kolejarze, którzy pomagali w zorganizowaniu pikniku, było niewielu oficjeli (Burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz ). Przyszli nawet koloniści, przebywający w Głuchołazach, by wziąć udział w zabawie. Zabawie, ale i zawodach, z których kto szybciej pojedzie tą ręczną drezyną wzbudziło najwięcej emocji.

Głuchołaskie ogrody postawiły na dzieci, każdego roku poświęcają im uwagę i pracę. Wychodzą z założenia, że działkowców trzeba sobie wychować. W konsekwencji takiego myślenia nie ma wolnych działek w tych ogrodach. A że dzieci się świetnie bawiły to wynika po prostu stad, że takie pojazdy już nie istnieją. Wynikało z pięknej, słonecznej pogody i nastroju wytworzonego przez prowadzącego piknik Pana Grzegorza.

 Bartłomiej Kozera
Prezes Okręgu Opolskiego PZD

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio