Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jak chronić się przed oszustami – policjanci z Ochoty uświadamiają seniorów - 17.07.2018

Wciąż głośno o oszustwach na tzw. wnuczka lub policjanta, których ofiarami najczęściej padają samotne osoby starsze. Do eliminowania tego procederu, potrzebna jest intensywna akcja informacyjna skierowana do seniorów, aby zwrócić ich uwagę na sposób działania przestępców. W związku z tym policjanci z warszawskiej Ochoty wykorzystali fakt, iż wielu seniorów spędza wakacje na terenie ogrodów działkowych (w ramach akcji „Wakacje dla seniorów”) i zorganizowali specjalne spotkanie na terenie ROD „Rakowiec” w Warszawie, aby przestrzec osoby starsze przed oszustwami oraz przekazać im informacje dotyczące zagrożeń w życiu codziennym.

Policjanci z Ochoty podejmują liczne działania informacyjne i profilaktyczne,  mające na celu eliminowanie lub ograniczenie ilości oszustw na tzw. wnuczka, policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. Podczas spotkania na terenie  ROD „Rakowiec” w Warszawie, zorganizowanego przez Policję wspólnie z przedstawicielem Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego uświadamiano seniorów, że osoby starsze, mieszkające samotnie  są szczególnie narażone na działania przestępców.  Podczas przygotowanej prelekcji seniorzy mogli poznać najczęstsze metody wykorzystywane przez przestępców oraz dowidzieć się, jak ustrzec się przed oszustwami na tzw. policjanta lub funkcjonariusza CBŚP.

Przedstawione przez przez policjantów przykłady, pokazały starszym ludziom sposób działania przestępców, którzy podszywają się pod różne osoby, próbując wyłudzić i ukraść pieniądze czy też wprowadzić w błąd starszą osobę. Ponadto seniorzy dowiedzieli się jak należy zachować się w przypadku telefonu z prośbą o nagłą pożyczkę oraz w przypadku kradzieży czy zagubienia dokumentu.

Przy okazji spotkania, seniorzy wysłuchali również porad z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz dowiedzieli się, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe dla pieszego. Ponadto, omówiono też ogólne założenia akcji „Domowa Apteczka – Tylko Bezpieczna”. Policjanci zwrócili uwagę seniorów na kwestie związane z prawidłowym, bezpiecznym przechowywaniem i dawkowaniem leków, a przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego omówił ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i z pewnością dało seniorom szerszą wiedzę i świadomość dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także ulotki informacyjne, oraz elementy odblaskowe i specjalne kasetki do precyzyjnego dawkowania  i przechowywania leków.

 

OMA

zdjęcie i materiały:
www.ochota.policja.waw.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.