Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wizyta pierwszoklasistów w ogrodzie. - 25.06.2018

Pierwszaki z klasy b Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie pod czujnym okiem swojej pani Aleksandry Woźniak po raz drugi zajrzały do Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Walentego Fiałka.

Poprzednia wiosenna wizyta to podglądanie pracy działkowców: grabienie, sianie. Pochmurny dzień kwietniowy był mało przyjemny. Dzień 19 czerwca, to dzień pełen słońca, urokliwej zieleni, wielobarwnych kwiatów. Najbardziej jednak zachwyciły przygotowane bramki i piłki. Szczególnie chłopcy byli w pełni szczęścia. Nie mogło być inaczej. Przecież dziś święto polskiej piłki nożnej. To też gospodarze działki nr 44 Państwo Główczyńscy tak przygotowali swoją działkę, by było to prawdziwe święto. „Kopanina” maluchów to pokaz żywotności i wigoru. Dziewczynki okupywały trampolinę i wszelkiego rodzaju bujaki. Nieustanny ruch, gwar i zabawa niosły się na cały ogród. To też po takich harcach kiełbaski z grilla, napoje i lody szczególnie wyśmienicie smakowały.

Wizyta nie rozpoczęła się jednak od zabawy, zadanie lekcyjne to poznanie drzew rosnących na działkach. Te z owocami były łatwo rozpoznawalne: wiśnie, czereśnie, jabłonie czy grusze. Gorzej było z iglakami, bo świerki to przecież „choinki”, a sosny to las.

Było też rozpoznawanie kwiatów i ich nazw. Nie mogło obyć się bez nauki pikowania. Czekała ziemia, sadzonki, doniczki. Każde dziecko zasadziło samodzielnie swój kwiatek zabierając go do domu w celu dalszej pielęgnacji.

Nie rozstrzygnięto konkursu rozpoznawania drzew po gałązkach i listkach. Zabrakło czasu. Przygotowane próbki wylądowały w torbie Pani Oli. Będzie to ostatnie zajęcie w klasie pierwszej. Przecież świadectwa już czekają.

Kończąc wizytę dzieci złożyły podziękowanie Zarządowi ROD za zaproszenie, a Państwu Główczyńskim za gościnę.

Umorusane ziemią, lodami, pełne wrażeń, uśmiechnięte 21 milusińskich szczęśliwie wracało do szkoły, krzycząc „Dziękujemy! Wrócimy!”. Urok ogrodu, działki, radość z zabawy obrazują załączone zdjęcia.

 

Chełmno 19.06.2018r.

Opracował: Czesław Kozikowski

Fotografie Aleksandra Woźniak

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio