Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Zielona lekcja w ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu - 19.06.2018

Zgodnie z przyjętymi programami przez PZD, ogrody działkowe prowadzić mają między innymi działalność społeczną, wychowawczą, wypoczynkową, rekreacyjną na rzecz działkowców, ich rodzin oraz społeczności lokalnych. Jednym z takich ogrodów, nastawionych na działalność na rzecz integracji działkowców oraz społeczności lokalnej w ramach Otwartego Programu Społecznego jest Rodzinny Ogród Działkowy „Niezapominajka ” w Grudziądzu.

W słoneczny czerwcowy dzień 13 czerwca 2018 roku do bram ogrodu zawitali uczniowie z III klasy Szkoły Podstawowej nr 16 w Grudziądzu. Punktualnie o godzinie 11:00 dzieci wraz z wychowawczynią panią Joanną Piątkowską przybyły na teren ogrodu, gdzie przywitały ich gospodynie spotkania Magdalena Brozdowska i Małgorzata Jasińska. Panie przedstawiły krótką historię ruchu działkowego w Grudziądzu, gdzie znajduje się najstarszy ogród działkowy, a wszystkie ogrody zrzeszone w ogólnopolskim stowarzyszeniu ogrodowym PZD mają najczęściej swoje nazwy od nazw kwiatów. Niezapominajka kojarzyła się dzieciom nie z niebieskim delikatnym kwiatkiem z żółtym oczkiem, ale z karteczką przypinaną do zeszytu potocznie nazywaną „niezapominajką”.

Dzieci zostały zaproszone do odwiedzenia szklarni, w której na grządkach królowały kwitnące krzaki pomidorów oraz smaczna sałata, ogórki, które już okazałe rosły na grządce, a jeszcze niedawno były nasionami. Spacerujące po alejach ogrodowych dzieci, nie tylko oglądały jak rosną warzywa, ale również określały, które rośliny posiadają jadalne korzenie a których owoce zawiązują się w części nadziemnej. Na terenie ogrodu oglądały dojrzewające truskawki, czereśnie i porzeczki. Zapoznały się z pięknie kwitnącymi kwiatami, a wśród nich z królową kwiatów - różą.

 

Uczniowie przybyli do ogrodu, aby doskonalić wiedzę przyrodniczą, dlatego kilka słów poświęcono owadom pożytecznym i nie pożytecznym wśród ogrodowej roślinności, można było również zaobserwować na kilku działkach hotele dla owadów. Na jednej z działek przygotowano stanowiska na trawie do odpoczynku i konsumowania świeżo zerwanych owoców. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały ciekawych dla nich wiadomości zadając wiele interesujących pytań. Na zakończenie dzieci otrzymały notesy w których skrupulatnie notowały uzyskane informacje. Po czasie spędzonym na świeżym powietrzu, przyszedł czas na powrót do szkolnych ław zabierając ze sobą dużo wrażeń i wiadomości.

 

Tekst: Małgorzata Jasińska i Magdalena Brozdowska

Foto: Joanna Piątkowska i Magdalena Brozdowska

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.