Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Święto Kwiatów w Zgorzelcu - 08.06.2018

W dniach 2-3 czerwca br. podczas Dni Zgorzelca odbyło się Zgorzeleckie Święto Kwiatów. Współorganizatorem imprezy były Rodzinne Ogrody Działkowe znajdujące się na terenie Zgorzelca – ROD Nysa, ROD Łużyce, ROD Szklana Wata, ROD Gaik Energetyków, ROD Górnik, ROD Trans.

Warto wspomnieć, że pomysłodawcą Zgorzeleckiego Święta Kwiatów 30 lat temu był nieżyjący już Henryk Kwiatkowski, wieloletni prezes ROD Nysa. W tamtych czasach impreza ta była bardzo skromna. Obecnie Święto Kwiatów w Zgorzelcu to ważne wydarzenie, w którym biorą udział liczni działkowcy i mieszkańcy miasta. Wspierane jest przez Okręg PZD w Legnicy, władze miasta, dyrekcję Miejskiego Domu Kultury oraz sponsorów (Castorama, Plus Bank, Credit Agricolle, Carrefour i restaurację McDonald’s w Zgorzelcu).

 

Wystawę uświetniła przygotowana w rozmachem dekoracja kwiatowa wykonana przez pracowników Castoramy, przedstawiająca symbolicznie 20-lecie projektu „Europa – miasta Zgorzelec/Görlitz”. Ze schodów, w otoczeniu kwiatów, „spływa” rzeka Nysa Łużycka, będąca granicą polko-niemiecką, a nad nią wznosi się Most Staromiejski łączący oba miasta.

 

Pierwszego dnia komisja konkursowa przyjmowała kompozycje roślinne osób, które chciały wziąć udział w „Zgorzeleckim Świecie Kwiatów”. W tym roku w wystawie wzięło udział 200 kompozycji wykonanych przez 85 uczestników (z czego 15 to kompozycje wykonane przez dzieci). Bukiety, wiązanki, wianki, kosze i inne dekoracje zrobione zostały głownie z kwiatów sezonowych, z roślin pochodzących z działek, ogrodów, a nawet okolicznych łąk i pól.

 

 

Komisja konkursowa oceniała prace w kategoriach tematycznych: kwiaty polne, wiązanki okolicznościowe, wianki, ikebany, kosze, najpiękniejsze okazy, kompozycje abstrakcyjne.

 

Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Również zwiedzający mieli okazję zagłosować na najpiękniejszą kompozycję. Nagrodę publiczności otrzymał obraz kwiatowy pani Urszuli Janulis (praca nr 193).

MW

Zdjęcia: Bożena Łupkowska

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.