Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Komunikat w sprawie konieczności zgłaszania występowania stanowisk barszczu Sosnowskiego - 30.05.2018

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) – okazały gatunek należący do rodziny selerowatych zaliczany jest do roślin inwazyjnych. W Polsce objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Ta niebezpieczna  roślina, może powodować odczyny alergiczne i poparzenie skóry. Jest szczególnie niebezpieczny w okresie wysokiej temperatury, wówczas nasila się jego parzące działanie. W przypadku kontaktu skóry z barszczem należy jak najszybciej dokładnie umyć ją wodą z mydłem, a następnie okryć i nie wystawiać na działanie słońca przez 2-3 dni.

Jak rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego osiąga od 3 m do 4-5 m wysokości. Łodyga zieloną głęboko bruzdowaną w dolnej części pokryta fioletowymi plamkami. Łodyga wewnątrz jest pusta, u podstawy osiąga grubość 8-12 cm.

 

Kwiaty białe, zebrane w baldach o średnicy do pół metra. Kwitnienie przypada w lipcu.

Liście duże i szerokie blaszki liściowe (średnicy 150–200 cm), z głębokimi wrębami i haczykowatymi zakończeniami.

 

Często mylony z arcydzięglem litwor (Archangelica officinalis Hoffm.). Arcydzięgiel posiada kwiatostan w kształcie kuli, natomiast u barszczu Sosnowskiego kwiatostan jest wypukły.

Prosimy o współpracę

Nie należy bagatelizować zagrożeń związanych z obecnością tej rośliny na terenach ogrodów działkowych.

Prosimy wszystkich działkowców o współpracę i zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w okresach silnego nasłonecznienia oraz informowanie o występowaniu barszczu Sosnowskiego w ogrodach działkowych. W przypadku problemów z identyfikacją rośliny prosimy o kontakt telefoniczny z miejscowymi biurami Okręgów PZD.

Na terenach należących do gminy za zwalczanie tej rośliny odpowiada Wydział Ochrony Środowiska miejscowego  Urząd Miasta lub Miejski Architekt Zieleni.

W przypadku rozpoznania barszczu należy zgłosić stanowisko występowania rośliny osobiście, telefonicznie lub mailowo. 

 

Tekst i zdjęcia: dr Anna Ewa Michowska

Instruktor ds. ogrodniczych

OZ PZD Lublin

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.