Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

ROD Prefabet w Kolbuszowej tętni życiem - 25.05.2018

Kolejne grupy dzieci, tym razem z Przedszkola nr 3 w Kolbuszowej, w dniu 23.05. br. odwiedziły ROD Prefabet. To najlepiej zagospodarowany i przygotowany na wizyty dzieci ogród w Kolbuszowej, a wszystko to dzięki pracy działkowców oraz przy wsparciu finansowym z budżetu Miasta.

W tym roku ogród otrzymał dotację w wysokości 3 000,00 zł od Gminy Kolbuszowa na realizację zadania publicznego pn. „Organizacja pozalekcyjnych zajęć edukacyjno – wychowawczo – wypoczynkowych w zakresie ekologii w gminie Kolbuszowa”. Dzięki tym środkom zarząd ogrodu zakupił niezbędne sprzęty i z powodzeniem  realizuje zadania wynikające z projektu.

Po ogrodzie wszystkich odwiedzających oprowadzał Prezes Zarządu ROD Pan Andrzej Chmielowski. Zawsze obecni są członkowie zarządu i kilkoro działkowców, m.in. Pani Halina Kołodziej oraz Państwo Lucyna i Władysław Puzio, którzy dbają o poczęstunek dla małych gości.

 

Lekcje ekologii i smakowania przyrody prowadziła Instruktor ds. ogrodnictwa Jadwiga Brzozowska. Dzieciaki trafnie rozpoznają na plakatach przygotowanych przez KR PZD ptaki, które zimą przylatują do karmników na działkach i przy blokach. Dzieci znają ich nazwy, a nawet potrafią naśladować ptasie trele. Przedszkolaki doskonale wiedzą, do czego służy kompostownik i co to jest ogrodowy recycling. Rozumieją, że bez dobrego nawożenia nie ma zdrowych i smacznych owoców.

 

 

Dzieci już wiedzą, że warzywa nie pochodzą ze sklepowej półki, tylko z działkowej rabaty. Na początku maja przedszkolaki siały i sadziły różne rośliny, które teraz pięknie rosną na wyplewionej grządce.

Dzieci zawsze dziwią się światu ale są chętne na poznawanie nowości. Przedszkolaki próbowały nowych smaków: chętnie zjadały płatki stokrotek i szczaw, ale najbardziej smakowała im mięta i koperek. Na owoce musimy jeszcze trochę poczekać, a agrest kusi...

Takie spotkania z małymi dziećmi mają sens, ponieważ przedszkolaki poznają prawdziwe życie roślin i działkowych zwierząt. Wiedzą, że pszczoły są niezbędne: coś musi zapylać kwiaty, żeby powstały owoce. Wiedzą również, że rośliny potrzebują wody do życia więc deszcz jest konieczny.

 

 

Przed nami jeszcze pięć spotkań przyrody z dziećmi i dzieci z przyrodą. Zakończenie tegorocznego projektu nastąpi podczas święta pieczonego ziemniaka we wrześniu, a jeśli zima będzie śnieżna, to wspólnie ulepimy wielkiego bałwana.

 

Jadwiga Brzozowska

Instruktor ds. ogrodniczych

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.