Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Okręgowy Zarząd PZD w Szczecinie na Kiermaszu "Pamiętajcie o ogrodach" - 25.05.2018

W miniony weekend szczecińskie Wały Chrobrego zazieleniły się i zakwitły całą paletą barw – odbyła się XXXVI edycja kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”. Ci, którzy przyszli nawet „na chwilę” tylko się rozejrzeć – nie wracali z pustymi rękami.

Wielu znalazło coś dla siebie – byli producenci: krzewów i drzew owocowych – można było zakupić stare odmiany jabłoni, bylin, róż (piennych, szczepionych na pniu, parkowych), krzewów ozdobnych (duży wybór azalii i rododendronów, hortensji i powojników) warzyw – głównie pomidorów koktajlowych oraz rozsad, producenci ziół oferowali m.in. szeroką gamę odmian mięty i bazylii oraz ziół mało popularnych np. jeżówka elektryczna pochodząca z Ameryki Łacińskiej, sukulentów, roślin cebulowych – w większości lilii i mieczyków, roślin rabatowych – na tarasy, balkony i do sadzenia w gruncie – surfinie, petunie, werbeny, pelargonie, w tym angielskie oraz roślin wodnych i ryb do oczek wodnych i stawów.

Można było kupić miody, kosiarki, swoje stanowisko wystawili producenci domków drewnianych czy donic.

Wśród około 100 wystawców z całej Polski, swoje stoisko prezentowali również społeczni instruktorzy krajowi i okręgowi Polskiego Związku Działkowców okręgu szczecińskiego. Instruktorzy udzielali porad dotyczących przepisywania prawa do działki, opłat ogrodowych. Odwiedzający nasz namiot mogli zbadać pH gleby, radzili się co zrobić z namiotnikami, które również i w tym roku się pojawiają, dopytywali się o choroby truskawek, przynosili chore, porażone liście. Instruktorzy służyli radą, wysłuchiwali bolączek działkowców, informowali o wolnych działkach w Okręgu, na które wciąż jest niesłabnące zapotrzebowanie. A wiedząc o tym, już wcześniej przygotowaliśmy wykaz wolnych działek z podziałem na rejony zarówno miasta Szczecina jak i innych miast naszego Okręgu.

Promujemy Związek rozdając Zieloną Rzeczpospolitą, Działkowca, ulotki. Prezentujemy  najładniejsze działki naszego Okręgu, informujemy i zachęcamy do brania udziału w organizowanych przez Okręg konkursach, szczególnie w konkursie plastycznym dla dzieci. Będzie to już jego 3 edycja! Prezentowaliśmy też prace dzieci wykonane w latach ubiegłych, szkoda tylko że nie wszystkimi mogliśmy się pochwalić ze względu na ograniczone miejsce w namiocie.

Propagowaliśmy również ekologiczne ogrodnictwo. Rozpowszechnialiśmy domki i hotele dla owadów zapylających, podpowiadaliśmy jak można zrobić hotele we własnym zakresie, a instruktorzy dzielili się doświadczeniami i opowiadali o zwyczajach murarek.

 

Pogoda była piękna, cały weekend świeciło słońce, co przyciągnęło prawdziwe tłumy zwiedzających, którzy nierzadko przyjechali spoza Szczecina i z pobliskich miejscowości niemieckich. To zawsze jest wyjątkowa okazja, kiedy działkowcy i miłośnicy ogrodnictwa mają ogromny wybór w jednym miejscu. Jest to również okazja, by podpytać producentów i specjalistów o nurtujące problemy, zasięgnąć porad czy spotkać się z zaprzyjaźnionymi już ogrodnikami, którzy na kiermaszu są obecni od lat.

J. Sielicka

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio