Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
22 maja 2018 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie nastąpiło uroczyste otwarcie Festiwalu Ogrodowych Inspiracji. Impreza potrwa do 3 czerwca, zorganizowana została przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Trzeci z rzędu Festiwal rozpoczęto seminarium „Nowe rozwiązania na nowy sezon”. Prelegenci przedstawiali zagadnienia dotyczące nowoczesnego projektowania ogrodów i pielęgnacji roślin.
Architekt krajobrazu Agata Niedziałek podpowiedziała w jaki praktyczny sposób warto podzielić ogród na strefy, które poprawią funkcjonalność przestrzeni, i jak ważna jest świadomość naszych potrzeb przy projektowaniu. Dorota Szubierajska z Ogrodu Botanicznego UW pokazała jakie rośliny sezonowe są na topie w tym sezonie i jak o nie zadbać, a także jak prawidłowo je podlewać i nawozić w pojemnikach. Florystyka Lena Stryjska podała praktyczne rady jak dbać o kwiaty cięte, aby jak najdłużej cieszyły nas swą urodą.
Gościem specjalnym był były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Gabriel Janowski zaangażowany w program – Polska Jakość Żywności, mający na celu propagowanie polskiego rolnictwa i przemysłu żywnościowego, jako zdrowego, ekologicznego i wolnego od GMO. Zaś Anna Piotrowska pokazała jak samemu można wykonać oryginalne ogrody w szkle – modne i bardzo efektowne dekoracje w szklanych naczyniach stosowanie w mieszkaniach. Na zakończenie Krzysztof Kowalski prowadzący szkółkę roślin i pasjonat pszczelarstwa podpowiedział jak zadbać o pszczoły, trzmiele i dzikie pszczoły samotnice – murarki, i dlaczego te ostanie warto wprowadzić do własnego ogrodu.
Na tarasach biblioteki zostały zaprezentowane aranżacje z konkursu „Inspiracje–Aranżacje”, to projekty nagrodzone w konkursie podczas tegorocznych targów Gardenia, tym razem w już letniej odsłonie.
Co ciekawe aranżacje te wpisują się doskonale w ekologiczne trendy ogrodowe, mające na celu zachowanie bioróżnorodności flory i fauny, a także pokazują zwrot projektantów ku roślinom rodzimym, pożytecznym dla owadów zapylających. Jest to zgodne z ekologicznym podejściem wielu działkowców, którzy także dzięki lekturze miesięczników „Działkowiec” i „Mój Ogródek’ są na bieżąco z takimi, aktualnymi trendami. Imprezie towarzyszy także wystawa w ogrodzie Domu Polonii „Pomysł na ogród”, a 28 maja odbędzie się Akademia „Zieleń w mieście” – konferencja dla profesjonalistów, architektów krajobrazu i ogrodników (wymaga ona jednak wcześniejszego zapisania się).
Więcej o imprezie na stronie www.dzialkowiec.com.pl
Tekst i zdjęcia:
Dominik Taraska
Redakcja „Działkowca”
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.