Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wiosenna lekcja przyrody w ROD „Olszynka” w Świnoujściu - 23.05.2018

Zgodnie ze statutem rodzinnych ogrodów działkowych, ogrody prowadzić mają między innymi działalność społeczną, wychowawczą, wypoczynkową, rekreacyjną na rzecz działkowców, ich rodzin oraz społeczności lokalnych. Jednym z takich ogrodów, nastawionych na działalność na rzecz społeczności lokalnej jest Rodzinny Ogród Działkowy „Olszynka” w Świnoujściu.

Ten ogród to jeden z mniejszych ogrodów działkowych na terenie Świnoujścia. Liczy 43 działki. Powstał w 1983 r. jako ogród nauczycielski. Jest bardzo zadbany i panuje tu przyjazna rodzinna atmosfera. Od czterech lat ogród współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 1.

Współpraca ta rozpoczęła się od zaproszenia na lekcję przyrody w plenerze dzieci z klasy drugiej „a”, które rozpoczynały naukę we wrześniu 2015 r. Od tej pory dzieci odwiedzają „Olszynkę” regularnie. Jest to zasługa prezes ogrodu Krystyny Otoki oraz wychowawczyń pierwszych i drugich klas tej szkoły.

15 maja dzieci z „jedynki” ponownie odwiedziły „Olszynkę”. Tym razem była to klasa I b, której wychowawczynią jest pani Halina Leszczak. Dodatkową opiekę w tej wyprawie zapewniały dzieciom: pani Małgorzata Komorowska – nauczycielka tej szkoły, pani Maria Łukaszewicz – babcia  jednej z uczennic. Na terenie ogrodu pomocą służyła jedna z działkowiczek tego ogrodu, pani Witosława Pewna. Natomiast lekcję przyrody prowadziła z dziećmi prezes Krystyna Otoka. Na trenie ogrodu dzieci spędziły kilka godzin. Był czas na na naukę, poczęstunek i zabawę.

Tematem tych wiosennych zajęć było porównywanie zalet dojrzałych owoców kupowanych w sklepach i na targowisku. Na terenie jednej z działek przyglądały się małym roślinkom, z których latem wyrosną: marchew, buraki, kalarepy, ogórki, groch.  

Na jednej z działek dzieci dostały swoją grządkę i każde z nich zasadziło na niej po kilka ziaren fasoli. Oglądały także kwitnące krzewy aronii i borówek a także kwitnące truskawki. Zaglądały też do szklarni, gdzie posadzono już sadzonki pomidorów. Na wyznaczonej grządce sadziły ziarna fasoli. Pokazano im również rosnące na działce rośliny przyprawowe i lecznicze takie jak: mięta, szałwia, tymianek, lawenda, czosnek, bazylia. Ciekawskie dzieci sprawdzały jak pachną te rośliny roztarte w rekach. Pozwolono im także na posmakowanie młodego szczypioru i rzodkiewek. Potem w świetlicy odzwierciedlały swoje wrażenia z ogrodu w rysunkach.

Na zakończenie zabawy przed świetlicą działkową obdarowane zostały dyplomami, drobnymi upominkami i kolorowymi balonami. W czasie spotkania, spragnione, piły tylko wodę mineralną z miętą, cytryna i plasterkami pomarańczy. Przyniesione ze sobą napoje zabrały z powrotem do domów. Kolejne spotkanie zaplanowano na jesień.   

 

 Anna Kamińska-Szpachta 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio