Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Informacje ogrodnicze i porady Biura Okręgu PZD w Kaliszu na maj 2018 - 09.05.2018

SADOWNICTWO

W maju kończymy cięcie drzew, bezwzględnie usuwamy tak zwane wilki – pionowo rosnące gałęzie na wyciętych w latach poprzednich konarach. Wycinamy uszkodzone i połamane gałęzie, jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej. Zwracamy szczególną uwagę na ochronę drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami i chorobami.

Śliwy: koniec kwitnienia śliwy to czas, w którym zawiązki są atakowane przez owocnicę żółtorogą, skuteczne w zwalczaniu szkodnika są wszystkie preparaty owadobójcze a szczególnie Calypso czy Mospilan, przy oprysku pamiętajmy o ochronie pszczół i „Sąsiadów” zabieg wykonujemy wieczorem uprzedzając sąsiadów. Warto także pomyśleć o ochronie drzew: śliwy, moreli, brzoskwini, wiśni i czereśni przed chorobami drzewa liści i owoców opryskując drzewa roztworem Topsin M 500 S.C. w stężeniu 0,3% tj. 3ml. n.a 1 litr wody.

Czereśnie to odrębny temat: wszyscy je lubimy, a także upodobał je sobie szkodnik o nazwie nasionnica trześniówka, który powoduje robaczywienie owoców, szczególnie atakowane są odmiany średnio późne i późne, dlatego do nasadzeń na działkach zalecane są odmiany wczesne i średnio wczesne (Rivan, Buriat, Bladoróżowa), drzewka na podkładkach wolno rosnących PHL lub Gisela 5. Co raz częściej spotykamy się z problemem robaczywienia wiśni. Z nasionnicą można walczyć, ale w warunkach działkowych jest to praktycznie nie możliwe: po pierwsze trudno uchwycić optymalny czas oprysku, po drugie jak technicznie pokryć preparatem wysokie z natury drzewa czereśni, a po trzecie jak przekonać wszystkich działkowców do wykonania tego zabiegu. Wniosek może być tylko jeden, uprawiamy wczesne odmiany czereśni jw. a jeśli mamy na działce drzewo z „nadziewanymi” owocami najlepiej zastąpić je innym.

Wiśnie: opryskując drzew roztworem Sylitu pod koniec opadania płatków możemy zapobiec drobnej plamistości liści drzew pestkowych, która powoduje przedwczesne opadanie chorych liści i słabe wybarwienie owoców.

Grusze: w maju możemy zapobiegać rdzy grusz chorobie, która atakuje liście tworząc na nich pomarańczowo-rdzawe plamy, grzyb sprawca choroby rozwija się w zimie na jałowcach sabińskich a w maju atakuje młode liście grusz, wystarczą 2 opryski preparatem: Topsin, Zato lub Kaptan co 2 tygodnie począwszy od końca kwitnienia gruszy. Wycinajmy także chore pędy jałowca.

Leszczyna: owoce tego krzewy atakowane są przez owada słonkowca orzechowca, brak ochrony powoduje że z roku na rok procent robaczywych owoców szybko wzrasta, możemy temu zapobiec opryskując krzewy preparatami : Decis, Fastac lub Calipso od początku żerowania chrząszczy na liściach, co ma miejsce na przełomie maja i czerwca, zabieg ten zwalczy także mszyce występujące na liściach. Jeśli w poprzednich latach obserwowaliśmy przedwcześnie opadające brązowiejące zawiązki orzechów, to mamy do czynienia z objawami choroby moliniozy leszczyny, która może zniszczyć nawet 70% orzechów, silnej infekcji sprzyja temp. pow. 20º C. Do ochrony leszczyny zalecany jest Sumilex 500 S.C, Sadoplon lub Penncozeb., które zwalczą także szarą pleśń. Pierwszy oprysk należy wykonać w momencie pojawienia się wierzchołka owocu między liśćmi okrywy owocu.

Winorośl: przed kwitnieniem należy przystąpić do ochrony wrażliwych odmian przed mączniakiem rzekomym: oprysk roztworem Dithane M45 0,3%, lub Champion 0,3% i mączniakiem prawdziwym Siarkol extra 0,3%, tub Tiowol 0,3% (tj.3g/1l wody).

 

WARZYWA

Siejemy rośliny ciepłolubne: dyniowate, kukurydze cukrową, fasolę szparagową karłową i tyczną i fasolę na suche nasiona. Wysadzamy rozsady warzyw kapustnych, sałaty, pomidorów, papryki, oberżyny. Z uwagi na zmienną i nieprzewidywalną pogodę dobrze byłoby przykryć wysiane i wysadzone warzywa włókniną, która ochroni przed skutkami nagłych zmian pogody, a także przed szkodnikami.

Dokarmiamy warzywa uprawiane w gruncie saletrą wapniową 1,0-1,5 kg/ 100 m² pamiętając że wysiewamy nawozy na suche rośliny. Możemy także pokusić się o dokarmianie roślin nawozami rozpuszczalnymi w wodzie, działają one bardzo szybko, są wydajne, ale wymagają ścisłego przestrzegania instrukcji stosowania, nawozy te zawierają wszystkie potrzebne do rozwoju makro i mikroelementy.

 

ROŚLINY OZDOBNE

Koniec kwitnienia wcześnie zakwitających krzewów ozdobnych: forsycja, wierzba 'Pendula', migdałek to odpowiedni czas na cięcie i formowanie tych krzewów; przy okazji usuwamy stare pędy i odmładzamy krzewy. Pamiętajmy, że migdałek podatny jest na te same choroby co wiśnia.

Pamiętajmy o usuwaniu przekwitających kwiatostanów roślin cebulowych – zapobiega to tworzeniu się nasion i poprawia siłę wzrostu, ogranicza także choroby grzybowe szczególnie szarą pleśń.

Wysadzamy cebule i bulwy roślin ciepłolubnych, zimujących w pomieszczeniach (mieczyki, kanny, kalie, eukomisy, dalie), a także wysadzamy sadzonki roślin wrażliwych na przymrozki (szałwie, begonie).

Systematycznie pielęgnujemy trawnik, tj. dokarmiamy saletra amonową lub wapniową w ilości 5 kg/100m² lub 3 kg/100m ² (dawka na cały sezon), kosimy, usuwamy mech w sposób mechaniczny wyczesując go z trawy lub stosując nawozy zwalczające mech.

Życzymy miłego wypoczynku w kontakcie z przyrodą w oczekiwaniu na pierwsze owoce naszej pracy.

 

mgr inż. Kazimierz Dominiak

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręgu PZD w Kaliszu

Zdjęcie: pixabay.com


Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.