Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Komunikat w sprawie stosowania środków ochrony roślin na działce - 30.04.2018

Początek sezonu wegetacyjnego to okres, gdy wielu działkowców zaczyna walczyć ze szkodnikami oraz chorobami roślin. Wybierając metodę zwalczania zawsze należy się kierować bezpieczeństwem ludzi i zwierząt oraz stosować do obowiązujących przepisów. Nieprawidłowe i nadmierne stosowanie środków ochrony roślin prowadzi do wymierania pożytecznych owadów, w tym pszczół.

 

Przed zastosowaniem oprysków należy pamiętać o następujących kwestiach:

1. Zanim sięgniemy po środek ochrony roślin trzeba najpierw zdiagnozować chorobę lub szkodnika.

2. W pierwszej kolejności sięgamy po metody biologiczne, agrotechniczne lub integrowanej ochrony roślin.

3. Na działkach można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i przeznaczone dla działkowców (nie wolno stosować preparatów przeznaczonych do upraw polowych, wielkoobszarowych).

4. Przed zastosowaniem preparatu zawsze najpierw należy się zapoznać z instrukcją stosowania znajdującą się na opakowaniu. Nigdy nie wolno zwiększać dawki zalecanej przez producenta.

5. Należy zwrócić uwagę na podany przez producenta okres karencji i prewencji.

6. Zgodnie za § 56 Regulaminu ROD przed zastosowaniem środków ochrony roślin działkowiec jest zobowiązany do poinformowania sąsiadów o zamiarze zastosowania preparatu, podać termin przeprowadzenia zabiegu, nazwę preparatu i okres karencji.

7. Opryski należy przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, poza oblotem pszczół, gdy nie ma wiatru i opadów.

8. Zabiegi wykonujemy tylko na zainfekowanych roślinach.

9. Przy stosowaniu środków ochrony roślin należy zakładać odzież ochronną, czyli fartuch, maskę na oczy, nos i usta, rękawice, kalosze. Należy zapoznać się z informacją na opakowaniu, jakie środki ostrożności dodatkowo należy zachować.

10. Rośliny uprawiane w doniczkach opryskujemy na zewnątrz altany (nigdy wewnątrz).

11. W czasie przeprowadzania zabiegu należy zamknąć drzwi i okna altany. Zwierzęta i pozostali użytkownicy działki (w szczególności dzieci) powinni unikać miejsca, w którym przeprowadzany był zabieg. Należy zapoznać się z informacją (na etykiecie preparatu), po jakim czasie można dotykać opryskanych roślin.

 

mgr inż. Małgorzata Wójcik

Instruktor ds. ogrodniczych

Jednostki Krajowej PZD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio