Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Kwiaty cebulowe – konferencja naukowa - 27.04.2018

W dniu 24 kwietnia 2018 r. w warszawskiej SGGW odbyła się konferencja naukowa „Ozdobne rośliny cebulowe – produkcja i zastosowanie” zorganizowana przez Katedrę Roślin Ozdobnych SGGW oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych w Skierniewicach. Celem konferencji była prezentacja osiągnięć ośrodków naukowych w Polsce zajmujących się tą problematyką oraz wymiana doświadczeń.

W konferencji brała udział m.in. dr hab. Agnieszka Krzymińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – członek Kolegium Redakcyjnego i wieloletnia autorka artykułów do „działkowca”. Obecny był również przedstawiciel redakcji „działkowca” – Sławomir Milewski.

Referat dr hab. Agnieszki Krzymińskiej

Dr Agnieszka Krzymińska w swoim referacie przedstawiła temat „Ozdobne rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe stosowane w celach użytkowych”, w którym opisała możliwości innych niż ozdobne zastosowań roślin cebulowych w celach spożywczych, leczniczych i przemysłowych. Okazuje się, że większość gatunków ma ciekawe zastosowania w tym zakresie. Na przykład popularne begonie bulwiaste mają jadalne łodygi, liście i kwiaty, które wyróżniają się m.in. oryginalnym, kwaskowym smakiem i mogą być wykorzystywane do przyrządzania sałatek i zdobienia potraw.

Inne tematy prezentowane na konferencji to m.in. „Odmiany lilii wyhodowane w Katedrze Ogrodnictwa UWM w Olsztynie”, „Choroby grzybowe i zaburzenia fizjologiczne w uprawie tulipanów”, „Wpływ wybranych czynników agrotechnicznych na plonowanie tulipanów”, „Zastosowanie biostymulatorów w rozmnażaniu i uprawie lilii” (temat prezentowany m.in. przez innego autora „działkowca” – dr Dariusza Sochackiego z SGGW). Na serii prezentacji były też przedstawiane nowe trendy w sadzeniu roślin cebulowych w terenach zieleni miejskiej, a także przykłady zastosowań roślin cebulowych w ogrodach zabytkowych i zieleni miejskiej.

Zwiedzanie kolekcji roślin cebulowych

Na zakończenie konferencji odbyło się zwiedzanie Ogrodu Bylinowego Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, w którym kwitło bardzo wiele gatunków cebulowych.

W kolekcji roślin cebulowych zwróciła m.in. uwagę pełna odmiana tulipana 'Flaming Evita'

 Ozdobne rośliny cebulowe to grupa roślin, której znaczenie w uprawach działkowych trudno przecenić. Już od wczesnej wiosny jako pierwsze ubarwiają ogródki m.in. przebiśniegi, ranniki, cebulice, śnieżniki, w pełni wiosny zachwycają soczystymi barwami m.in. tulipany, hiacynty narcyzy, szachownice. Również latem takie gatunki jak np. dalie, lilie, pacioreczniki, mieczyki, czosnki ozdobne, dominują na rabatach, stanowiąc niezwykle atrakcyjne akcenty w przestrzeni działek. Inne ogromne zalety tych roślin to względna łatwość uprawy, szybki efekt dekoracyjny oraz ogromne bogactwo odmian, z których każdy będzie w stanie wybrać coś dla siebie.

Zapotrzebowanie na wiedzę na temat tych niezwykle popularnych roślin jest ogromne, bardzo więc dobrze, że organizowane są takie konferencje, zwiększające naszą wiedzę na temat różnych gatunków, ich rozwoju, uprawy i zastosowań.

 

Tekst i zdjęcia:

Sławomir Milewski

Redakcja miesięcznika "działkowiec"

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.