Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pasieka w ogrodzie działkowym - 24.04.2018

„Gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości pozostają tylko 4 lata życia” - słowa wypowiedziane przez Alberta Einstein’a nie napawają optymizmem, ponieważ coraz częściej słyszymy o zjawisku masowego ginięcia rodzin pszczelich. Jako przyczyny mechanizmu wymierania podaje się choroby i pasożyty pszczół, chemizację rolnictwa oraz emisję promieniowania wykorzystywanego w telekomunikacji. W celu zwiększenia populacji pszczół miodnych w strefach miejskich powstają nowe projekty tj. „Pszczoła w mieście” i ruchy w obronie pszczół np. pod nazwą „Miejskie Pszczoły”, które mają na celu zwiększenie populacji tego gatunku, również na terenach zurbanizowanych. 

Ogrody przyjazne pszczołom

Rodzinne ogrody działkowe tworzą swoiste ekosystemy, których charakterystyczną cechą jest bogata różnorodność gatunków roślin stanowiących pożytek dla pszczół i innych owadów zapylających.

Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego dopuszcza hodowlę pszczół w pasiece zbiorowej, która musi być odizolowana żywopłotem lub 3 metrowym ekranem, co poprawia bezpieczeństwo użytkowników działek jednocześnie pozwalając owadom na korzystanie z pożytków.

Pszczoły przyjazne ogrodom

Wszyscy działkowcy korzystają z dobrodziejstwa pszczół, które wraz z innymi pożytecznymi owadami zapylają 75% kwiatów na działkach, poprawiając tym samym jakość uzyskiwanych plonów.

W jednym z lubelskich ogrodów działkowych, koło pszczelarzy pod patronatem Zarządu ROD im. I. Kosmowskiej w Lublinie prowadzi pasiekę, na którą początkowo składał się tylko jeden pszczeli rój.

Z powstaniem pasieki wiąże się pewna historia. Otóż 2007 roku pszczela rodzina wyroiła się w ogrodzie, zasiedlając poddasze jednej z altan. Na szczęście członkiem tego ogrodu był stary bartnik, który strącił rój i przekazał działowcowi go zachęcając do założenia pasieki. Pan Jan Rębacz, który posiadał pusty ul, przywieziony na działkę tylko dla ozdoby, początkowo nie wierzył w powodzenie hodowli, ale przyjął „dar z nieba” i zaopiekował się pszczołami.
O dziwo owady dobrze przetrwały pierwszą zimę, a ten szczęśliwy zbieg wydarzeń zapoczątkował hodowlę „ogrodowych pszczół”.


Pszczelarskie hobby

Praca przy ulu przerodziła się w pasję. Pan Rębacz ukończył kurs pszczelarski, zgłosił założenie pasieki do Inspekcji Weterynaryjnej w Lublinie i zachęcił do współpracy innych działkowców.

 

Aktualnie pasieczysko znajduje się na przeznaczonej do tego celu działce, będącej w dyspozycji Zarządu ROD i składa się z 6 rodzin pszczelich. Najważniejsze wiosenne prace zostały już wykonane, a roje po zimie są w dobrej kondycji.

Poidło

Duże ocieplenie, które odczuwamy w ostatnich tygodniach znacznie przyspieszyło kwitnienie czereśni, śliw, a nawet wiśni, dlatego pszczoły są już bardzo zajęte. Pomimo tego przywitały mnie przyjaznym pomrukiem i chętnie pozowały do zdjęć.

 

Ekran izolacyjny


Pszczoły dla zdrowia

Co roku podczas Dni Działkowca jednym z bardziej wyczekiwanych punktów programu jest degustacja miodu, który powstał z nektaru ogrodowych kwiatów. Z inicjatywy Zarządu ROD im. Kosmowskiej w Lublinie i Kierownika prac koła pszczelarzy Pana Jana Rębacza, w ogrodzie powstanie domek do Apiterapii, z którego będą mogli bezpłatnie korzystać wszyscy działkowcy i osoby zainteresowane.

Inhalacja pszczelim powietrzem, w którym unosi się zapach miodu, propolisu, pyłku i wosku pszczelego koi układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i ułatwia oddychanie. Domek już za kilka miesięcy stanie na pasieczysku. Z niecierpliwością czekamy na otwarcie leczniczego pomieszczenia.

 

dr Anna Ewa Michowska

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręg w Lublinie

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.