Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Niech rośnie! Kopuła posadzona, a wiosna powitana w Gliwicach - 13.04.2018

W minioną sobotę z uczestnikami spotkania „Powitanie wiosny z wierzbą” na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych POCH w Gliwicach wspólnie posadziliśmy kopułę z wierzby i wypletliśmy obrzeże na terenie przy Domu Działkowca. Pogoda dopisała, jak i energia uczestników spotkania.

Odwiedziła nas też pani wiosna. Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji o wierzbie i wiklinie przy poczęstunku w Domu Działkowca, a następnie ruszyliśmy do działań praktycznych. Działanie odbywało się pod nadzorem i kierownictwem Jacka Gądka – właściciela plantacji wierzby, twórcy kopuł, płotów i innych żywych konstrukcji, inicjatora i wykonawcy przedsięwzięć promujących plecionkarstwo i wierzbę, autora portalu Wierzba Polska. Na teren ogrodu zostały przywiezione kije wierzbowe 3-4 letnie, które stanowią bazę konstrukcji. Odpowiednio głęboko wkopane, pogrupowane i połączone stworzyły szkielet kopuły. Wierzba to nasz polski rodzaj drzew i krzewów szybko rosnący, obecny w tradycji i kulturze ludowej, mamy około 30 gatunków wierzby dziko rosnących. Szybko się ukorzenia i jest elementem tradycyjnego krajobrazu. Kopuła powinna w tym sezonie zazielenić się i zapełnić wierzbowymi odrostami, które możemy przycinać i wplatać dopełniając formę.

Po odpoczynku  i ciepłej grochówce uczestnicy przystąpili do kolejnego elementu naszych działań, a był nim mały płotek. Osnowę wyplotu stanowiły wierzbowe żywokoły wbite w ziemię w pobliżu kopuły. Wyplot wykonaliśmy z cieńszych pędów wierzbowych. Żywokoły są żywą częścią tego elementu i to one będą rosły, a przeplot z pędów wierzby z czasem zbrązowieje, zeschnie i skruszeje. Można ten proces spowolnić jesienią zabezpieczając go np. drewnochronem.  W początkowej fazie po posadzeniu wierzby najważniejszy jest dostęp światła i intensywne podlewanie, tak by wierzba mogła się ukorzenić.

Kolejnym  elementem spotkania była możliwość poznania techniki wyplotu drobnych elementów z wikliny takich jak rybka lub kwiatek, prezentowanych przez panią Anię Zelech. W spotkaniu uczestniczyli instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej z Delegatury Gliwickiej, można więc było zasięgnąć porady ogrodniczej i dowiedzieć się na temat prac do wykonania z początkiem wiosny. Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne działanie, ROD „POCH” za miłe przyjęcie i przygotowanie do naszego spotkania oraz panu Tadeuszowi Witek za koordynowanie wydarzenia z ramienia Delegatury w Gliwicach. Pozostaje nam teraz cieszyć się wiosną , czego życzę i wypatrywać kiedy kopuła się zazieleni. Zainteresowanym tematem polecam książkę Marion Frohlich, Hans-Peter Strum „Wiklina w ogrodzie”.

 

Katarzyna Kowalska

Instruktor ds. ogrodniczych

OZ Śląski PZD w Katowicach

 

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio