Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pomidory bez chemii – z majowym "działkowcem" jest to możliwe - 12.04.2018

Groźne choroby pomidora (głównie zaraza zimniaka) często zniechęcają do uprawy tego smacznego warzywa, niektórzy wręcz uważają, że bez chemicznych środków ochrony nie osiągną sukcesu. Tymczasem warto sięgnąć po majowe wydanie miesięcznika „działkowiec” aby przekonać się, że można zbierać zdrowe i dorodne pomidory z działkowych upraw bez stosowania „chemii”!

Stosowanie środków ochrony roślin ogranicza występowanie chorób i szkodników, jednak coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że syntetyczne środki ochrony nie są obojętne dla naszego zdrowia i środowiska. Na działce chemiczną ochronę powinniśmy zastąpić więc metodami naturalnymi. Duże znaczenie ma profilaktyka – dobrze wybrane i przygotowane stanowisko do uprawy, dobór odmian (odporne na choroby, w tym zarazę), jakość wysadzanej rozsady, stworzenie roślinom dogodnych warunków dla wzrostu i rozwoju. Ważne jest też to, aby nie sadzić roślin zbyt gęsto, zbytnie zagęszczenie sprzyja chorobom grzybowym. Należy też stosować naturalne środki ochrony roślin. Działają one głównie profilaktycznie, zabezpieczając i wzmacniając rośliny. Polecane są sporządzane samodzielnie bądź gotowe biopreparaty dostępne w sklepach ogrodniczych.

 

 

Po receptę na pomidory z działki „bez chemii” zapraszamy do majowego wydania „działkowca” – numer będzie w sprzedaży już 20 kwietnia. Warto skorzystać!

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.