Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Kursokonferencja instruktorów społecznej służby instruktorskiej w Okręgu Podlaskim - 10.04.2018

W dniu 6 kwietnia 2018 r., z inicjatywy Komisji Oświaty Ogrodniczej Okręgu Podlaskiego, odbyła się kursokonferencja Instruktorów społecznej służby instruktorskiej. Było to kolejne spotkanie z cyklu działań przygotowujących SSI do pracy z działkowcami w rodzinnych ogrodach działkowych. W spotkaniu uczestniczyli instruktorzy krajowi, okręgowi i ogrodowi. Ponadto w kursokonferencji uczestniczyli: prezes ORP PZD pan Andrzej Bojko, instruktor ds. Ogrodnictwa dr inż. Stanisław Dworakowski oraz kierownik Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku pani Urszula Zimnoch.

Tematem wiodącym było przygotowanie gleb i podłoży pod uprawy na działkach (uprawy sadownicze, ozdobne, zioła oraz warzywa uprawiane zarówno w polu jak i pod osłonami – folie i szklarnie). Wykład z tego zakresu poprowadziła dr Karolina Pitura z Katedry Uprawy i Żywienia Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wiodącymi zagadnieniami omówionymi przez prowadzącą było:

1). badanie odczynu gleb i podłoży ogrodniczych oraz dostosowanie ich pH do zróżnicowanych wymagań upraw prowadzonych  na działkach: odkwaszanie (zalecane formy nawozów wapniowych, terminy i dawki) oraz zakwaszanie (nawozy i dawki) – dla upraw kwasolubnych;                                       

2). badanie zasobności gleb i podłoży ogrodniczych w składniki pokarmowe (azot, fosfor, potas, magnez i mikroelementy) oraz metody zabezpieczenia potrzeb pokarmowych roślin: nawożenie nawozami organicznymi, w tym zwłaszcza kompostem i gnojówkami, nawozami zielonymi oraz nawozami mineralnymi;                          

3). objawy niedoboru i nadmiaru składników pokarmowych i ich wpływ na jakość uzyskiwanych plonów; 

4). sprzęt i technika pobierania reprezentatywnych próbek gleby do badań laboratoryjnych.                                                                                                          

Sprawy organizacyjne związane z badaniem odczynu i zasobności gleb w ROD oraz rolę SSI w tym zakresie omówił przewodniczący komisji oświaty ogrodniczej Jan Grabowski. Przydatne szczegóły na ten temat znajdują się w oddzielny artykule na stronie internetowej okręgu podlaskiego. Natomiast bieżące zadania SSI omówili kolejno: prezes OZP PZD Andrzej Bojko oraz instruktor ds. ogrodnictwa Stanisław Dworakowski.

 

Jan Grabowski 

Przewodniczący Komisji

Oświaty Ogrodniczej        

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio