Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie instruktorów SSI okręgu szczecińskiego - 03.04.2018

27 marca w ROD Santocka w Szczecinie odbyło się jednodniowe szkolenie SSI okręgu szczecińskiego, w którym uczestniczyło 52 instruktorów ogrodowych, okręgowych i krajowych.

 

Pierwszy temat obejmujący uprawę i pielęgnację roślin ozdobnych na działce przedstawił dr hab. inż. Piotr Żurawik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego. Omówiony został podział roślin ozdobnych ze względu na przydatność ogrodniczą. Scharakteryzowane zostały po kolei rośliny jednoroczne i ich wykorzystanie, dwuletnie i grupy roślin wieloletnich, z podziałem na dobór stanowiska i ich zastosowanie. P. Żurawik omawiał istotę ściółkowania gleby, nawożenie, cięcie i odmładzanie roślin. Namawiał do wydzielania części ogrodu na założenie łąki kwietnej dla owadów zapylających. Na koniec instruktorzy otrzymali cebulki Eucomis Comosa (E. Czubaty) oraz nasiona jednorocznych kwiatów (w składzie 33 gatunki) do ogrodu i skrzynek balkonowych "Dar dla pszczół" kwitnących przez cały sezon wegetacji, a jednocześnie zapobiegający wyrastaniu uciążliwych chwastów.

 

Zygmunt Górczyński, instruktor krajowy będący również pszczelarzem referował temat – pszczoły i inne owady zapylające w ogrodach. Omówił na podstawie przygotowanej  prezentacji pszczoły miodne, dzikie pszczołowate występujące w Polsce i trzmiele, ich zwyczaje, rolę jaką pełnią. Czas jaki był przeznaczony na prezentację nie wyczerpał tematyki w całości, bowiem jest rozległy i wdzięczny w swej istocie.

 

Na koniec temat cięcia drzew i krzewów owocowych przedstawił Waldemar Fojut – instruktor krajowy SSI. Podkreślił znaczenie podkładek i paszportów zakupionych przez nas drzewek lub krzewów. Zachęcał do kupowania okulantów, by samemu wyprowadzać drzewko nadając mu właściwy kształt korony. Scharakteryzował terminy przeprowadzania i techniki cięcia w zależności od rodzaju drzewa. Wymienił zalety cięcia oraz pokrótce charakterystyczne choroby/szkodniki jabłoni, śliw, wiśni, brzoskwini.

 

Po części teoretycznej przyszła pora na praktykę. Była okazja przyjrzeć się dokładniej drzewom i krzewom owocowym. Zanim W. Fojut przystąpił do cięcia, jeszcze raz wyjaśniał zasady i pokazywał błędy przy już przyciętych niektórych drzewach. Na przykładach pokazywał rezultaty złego cięcia, co było pouczające, a uczestniczący instruktorzy sami już sugerowali ciecia we właściwych miejscach.

 

Cieszyła aktywność i dociekliwość niektórych uczestników, co pozwala mieć nadzieję na samodzielne zagłębianie się w tematykę, praktykowanie we własnym zakresie oraz dzielenie się wiedzą z działkowcami w ogrodzie.

 

Tekst: Justyna Sielicka

instruktor ds. ogrodniczych OZ Szczecin

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio