Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wybudowanie świetlicy na 35-lecie ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu - 28.03.2018

Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni rodzinne ogrody działkowe ożyły. Na działkach praca wre. Wiosna to bowiem czas pozimowych porządków, oczyszczanie działek. Utrzymanie czystości w ogrodzie nie tylko poprawia estetykę ROD i komfort uprawniania działek. Zadbany ogród to wizytówka jego użytkowników, jak i całego Polskiego Związku Działkowców. Działkowcy, jako Ci, którzy są ściśle związani z przyrodą i ekologią, powinni szczególnie szanować zasady współżycia społecznego.

Od trzydziestu pięciu lat istnieje ogród działkowy noszący piękną nazwę Niezapominajka, jest zapewne wszystkim znana nazwa – jako roślina symbolizująca pamięć. Niegdyś pracowniczy, teraz rodzinny ogród im. „Niezapominajka”, uprawiany jest przez kolejne pokolenie działkowców. To właśnie dzięki działkowcom powstaje wymarzona przez wszystkich inwestycja. W otoczeniu budzącej się do życia przyrody dumnie prezentuje się budynek świetlicy ogrodowej. Realizując program  Polskiego Związku Działkowców – "Unowocześnianie Infrastruktury Rodzinnych Ogrodów działkowych – ROD XXI Wieku", którego głównym założeniem jest unowocześnianie infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych poprzez budowę nowej infrastruktury, remont i modernizacja istniejącej.

 

Jako członkowie zarządu nie ukrywamy, że gdy zrodziła się inicjatywa wybudowania obiektu świetlicy, działkowcy podeszli do niej dość sceptycznie. Nikt co prawda nie miał wątpliwości, że postawienie domu działkowca jest konieczne, ale były powątpiewania co do tego, czy faktycznie z zebranych pieniędzy uda się zrealizować inwestycję. Jako członkowie zarządu, mocno wierzyliśmy w to, że jest to realne, dlatego przystąpiliśmy do budowy. Gdy działkowcy zobaczyli, że faktycznie coś w tej sprawie zaczyna się dziać, ich sceptycyzm minął i aktywnie włączyli się w prace budowlane. Oprócz pieniędzy działkowców środki na budowę domu działkowca, z zapleczem kuchennym i sanitarnym oraz biurem zarządu, przeznaczył także w formie bezzwrotnej dotacji Okręgowy Zarząd w Toruniu.

W roku przypadającego jubileuszu 35-lecia powstania ogrodu Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu mają z pewnością powód  do satysfakcji. Po wielu latach doczekali się domu działkowca, który wymaga jeszcze ogromnego nakładu pracy, ale na wybudowanie świetlicy, w której nie straszny nam deszcz, wiatr, potrzebowaliśmy zaledwie 8 miesięcy.

Jako Prezes Zarządu marzę, aby atmosfera jaka jest w naszym ogrodzie, panowała we wszystkich ogrodach działkowych. W jedności siła ta myśl przyświeca nam od samego początku  i jest motorem do realizowania dalszych etapów inwestycji. Złączeni jedną ideą, przyświecającą całej organizacji skupiającej działkowców – Polski Związek Działkowców, wierzę, że nowo powstała świetlica będzie służyć obecnym działkowcom, ale również ich dzieciom i wnukom.  

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Jasińska

Prezes ROD Niezapominajka

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.