Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Informacje ogrodnicze i porady dla działkowców na miesiąc kwiecień - 27.03.2018

Na działce słychać śpiew pierwszych ptaków, kosy zajmują wierzchołki drzew, wróble walczą ze sobą to znak, że nadchodzi WIOSNA.

 

SADOWNICTWO

Pogoda trochę wyhamowała, mamy czas nadrobić zaległości w pracach.

Ciepłe dni dopingują do pracy na działce, przyjrzyjmy się naszym drzewom owocowym. Kiedy nie ma liści na drzewach doskonale widać wszystkie zaniedbania, widać chore, połamane i krzyżujące się gałęzie, które należy wyciąć a rany posmarować maścią ogrodniczą. Czyścimy także drzewa z pozostałości ubiegłorocznych liści i owoców tzw. mumii, jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy.

Kwiecień to dobry czas cięcia drzew ziarnkowych tj. jabłoni i gruszy. Widoczne na drzewie pąki kwiatowe pozwolą nam usunąć gałęzie pozbawione pąków nie produktywne, a zostawić te które będą kwitły i owocowały. Opóźnione cięcie drzew osłabi nadmierny wzrost masy drzewa, a wzmocni owocowanie. Pamiętajmy także, że każde cięcie powoduje wyrastanie tzw. „wilków” dlatego korzystniej będzie usunąć kilka większych konarów niż kilkanaście drobniejszych gałązek, bo każde cięcie to kilka wyrastających „wilków” które trzeba usunąć w czerwcu-lipcu wyrywając młode pędy.

Początek miesiąca to ostatni dzwonek by „opryskać’ drzewa pestkowe (przed kwitnieniem) Miedzianem szczególnie brzoskwinie i nektarynki w stężeniu 1% (10g preparatu na 1l. wody) pozostałe drzewa (śliwy, wiśnie, czereśnie) 0,3% roztworem Miedzianu tj.3 g. na1 l. wody, nie żałując roztworu.

W czasie kwitnienia skracamy pędy brzoskwiń i nektaryn by nie dopuścić do nadmiernej liczby zawiązanych owoców, których drzewo nie będzie mogło wykarmić; drobne owoce brzoskwiń są niesmaczne, a drzewo z nadmierną liczbą owoców narażone na połamanie.

Krzewy owocowe usuwamy słabe zagęszczające krzew pędy, a także stare i pokładające się na ziemi pędy.

 

OCHRONA PRZED SZKODNIKAMI 

Jabłonie i grusze szczególnie drzewa słabo kwitnące należy chronić przed kwieciakiem jabłkowcem, który może zniszczyć nieliczne pąki, drzewa należy opryskiwać w fazie pękania pąków jednym z preparatów pyretroidów Decis 2,5 EC, Karate 025EC, lub Calypso w stężeniu 0,05% to jest 2,5 ml preparatu w5 l. wody dodając kilka kropli płynu do mycia naczyń.

Śliwy chronimy przed owocnicą żółtorogą, która atakuje zawiązki owoców w czasie przekwitania śliw, opryskując śliwy w fazie opadania płatków kwiatowych roztworem jednego z preparatów Basudin 25EC, Diazinon 250 EC lub podobnym w stężeniu 0,2% tj 2,5 ml na5 l. wody, lub Mospilanem 20SP w stężeniu 0,025% to jest 1,25g na5 l. wody.

 

SADZIMY DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Przysłowie mówi „lepiej późno niż wcale” wychodząc z tej mądrości ludowej pomyślmy o zasadzeniu kolejnego drzewka owocowego. Wybieramy profesjonalne punkty sprzedaży i drzewka zalecane do ogrodów działkowych, tj. karłowe lub wolno rosnące oraz tolerancyjne na podstawowe choroby. Zwracajmy uwagę na głębokość sadzenia, miejsce okulizacji (łączenia korzenia-podkładki z właściwym drzewkiem) musi się znajdować około10 cmpowyżej powierzchni ziemi. W przeciwnym wypadku cały wysiłek hodowców i szkółkarzy pójdzie na marne, drzewko wytworzy własny system korzeniowy pomijając podkładkę. Sadząc drzewka pamiętajmy o obfitym podlaniu wodą nawet wtedy, gdy na dworze pada deszcz; zapewni to dobre przyjęcie. Usuwamy rozgałęzienia boczne do wysokości oczekiwanej korony; pamiętając o tym, że pień już nie urośnie, skracamy pozostałe pędy o połowę, aby wyrównać proporcje między uszkodzonym systemem korzeniowym a koroną drzewka. W wypadku braku rozgałęzień jednopędowy okólant skracamy do wysokości oczekiwanego pierwszego rozgałęzienia dodając 20 cm, tzn. chcemy mieć drzewko nisko pienne o wysokości 60 cmucinamy pęd na wysokości 80cm.

 

WARZYWA

Kwiecień to czas na wysadzanie na działce warzyw:

– kapustnych – gdy miną przymrozki, a ziemia się ogrzeje

– cebuli dymki i czosnku – gdy tylko możemy wejść na działkę

– wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, sałaty kopru, groszku konserwowego, bobu i rzodkiewki, pamiętając o uprzednim zaprawieniu nasion zaprawą nasienną, np. Super Homali. Wskazane jest przykrywanie warzyw włókniną, która chroni przed przymrozkami, przesychaniem gleby, a także przed szkodnikami (śmietką, pchełkami i innymi).

 

ROŚLINY OZDOBNE

Rozrzucamy kopczyki chroniące róże. Oczyszczamy z suchych pędów oraz przycinamy mocne pędy za 4-5 zdrowym oczkiem, słabe pędy usuwamy zupełnie.

Dzielimy i sadzimy byliny. Sadzimy rośliny cebulowe kwitnące latem, nawozimy saletrą rośliny cebulowe kwitnące wiosną, a po przekwitnięciu ogławiamy tzn. obrywamy same kwiaty nie uszkadzając liści i pędów, aby odbudowały się cebulki.

Trawnik po bezśnieżnej zimie wymaga jedynie napowietrzenie – areacji, następnie dokładnego wygrabienia i zasilenia saletrą wapniową w ilości 1,5-2,0 kgna 100 m² lub mieszanką nawozową, jeśli nie nawoziliśmy trawnika jesienią nawozami potasowo-fosforowymi. Kępy mniszka usuwamy z trawnika przed kwitnieniem, aby nie rozsiewały się nasiona, wycinając głęboko korzenie ostrym nożem; zabieg ten jest pracochłonny, ale skuteczny.

Kwiecień to także dobra pora na sadzenie krzewów i drzew ozdobnych z tzw. gołym korzeniem, sadzonki w pojemnikach możemy sadzić o każdej porze pamiętając o częstym podlewaniu młodych roślin.

 

mgr inż.  Kazimierz Dominiak

Starszy Instruktor Ogrodniczy

Okręg PZD w Kaliszu

 

Udzielam porad i odpowiadam na pytania w godz. od 10 tej do 14 tej,  telefon 627 575 200


Zdjęcie: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio