Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Powstaje siedziba dla Zarządu ROD "Frezja" we Wrocławiu - 23.03.2018

Jak wszyscy wiemy w rodzinnych ogrodach działkowych administrowanych przez zarządy ROD, w których brak jest biur zarządu, koniecznym jest pozyskanie lub wybudowanie obiektów, które pełnić będą funkcje biura. W siedzibach zarządów ROD działkowcy, czy też osoby zainteresowane dzierżawą działki ogrodowej, będą mogli m.in. dopełnić niezbędnych formalności oraz uzyskać informacje związane z funkcjonowaniem ogrodu. Biura takie są niezbędne również zarządom, gdyż umożliwia przechowywanie w nich wszelkiej dokumentacji ogrodowej.

Działania takie podjął już Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Frezja” we Wrocławiu. Walne zebranie w ROD podjęło Uchwałę o budowie budynku administracyjnego, działkowcy opodatkowali się na ten cel i po zgromadzeniu środków finansowych oraz uzyskaniu wsparcia finansowego Okręgowego Zarządu PZD we Wrocławiu przystąpiono do prac. Jesienią 2017 roku Zarząd rozpoczął budowę budynku administracyjnego z gotowych elementów drewnianych, jako szkielet skręcany (prostokąt o wymiarach około 5 m x 7 m) ułożonych na płycie betonowej, bez fundamentów. Wnętrze Zarząd zaadoptował według własnego pomysłu. Koszt całego budynku (konstrukcja, wnętrza, szambo, przyłącze wodne i energetyczne) szacuje się na około 70 000 zł.

 

Budynek o powierzchni 35 m² składa się z sali głównej, w której będą odbywały się posiedzenia Zarządu ROD, niewielkiego aneksu kuchennego, toalety oraz pomieszczenia, które będzie pełniło funkcję archiwum (tu będą przechowywane bieżące dokumenty ogrodowe). Zostanie wykorzystane również poddasze, gdzie Zarząd zmagazynuje dokumenty, szczególnie te najstarsze, nie używane w codziennej pracy. Do archiwum zamontuje się stalowe drzwi, a małe okienko zostanie okratowane lub będzie posiadało zewnętrzną roletę antywłamaniową. Na poddasze wchodzić się będzie z pomieszczenia archiwum, co zapewni dodatkową barierę przed złodziejami.

 

Do budynku została podłączona woda (ogród posiada własne ujęcie w postaci studni głębinowej) oraz prąd z ogrodowej sieci energetycznej. Wybudowane zostało niewielkie szambo. Można zatem stwierdzić, że budynek będzie posiadał wszelkie niezbędne media umożliwiające Zarządowi funkcjonowanie i zwoływanie posiedzeń nawet zimą.

Przed budynkiem powstanie zadaszony taras. Podkreślić należy ogromne zaangażowanie w budowę budynku Pani Bożeny Cegielskiej – Prezesa Zarządu ROD oraz Pana Jana Majchera – Wiceprezesa Zarządu, a także pozostałych członków Zarządu, członków Komisji Rewizyjnej i wielu działkowców, którzy wnieśli i wnoszą osobisty wkład w budowę, nie szczędząc własnej pracy.

Na dzień dzisiejszy budynek jest już zadaszony, wstawiona została stolarka drzwiowa i okienna; trwają prace wykończeniowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do budynku podłączono ogrodowy monitoring. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec kwietnia br. a uroczyste otwarcie odbędzie się w maju.

 

mgr inż. Ewa Gaicka, Dyrektor Biura OZ we Wrocławiu

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio