Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jak postępować, by konwalie zakwitły zimą w domu? - 14.03.2018

Kwiaty konwalii, choć niepozorne z wyglądu, ale za to pięknie pachnące, w okresie ich naturalnego kwitnienia w maju są chętnie nabywane. Odpowiednio postępując z  kłączami  kwiaty można uzyskać także w innym okresie. Późną jesienią lub zimą, kiedy grządka z konwaliami jest niezamarznięta należy wykopać kłącza. Następnie wysortować je, wybierając do przyspieszonego kwitnienia, te które mają pąki grube i tępo zakończone, bo w nich są zawiązki kwiatów. Pąki cienkie i ostro zakończone wydadzą tylko liście. Do czasu rozpoczęcia przyspieszania kwitnienia kłącza powinny być przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu i przysypane wilgotnym torfem.

Chcąc otrzymać kwitnące kwiaty konwalii sadzimy do doniczki o średnicy 10 cm około 10 kłączy długości 10 cm z wyselekcjonowanymi pączkami.

Następnie przysypujemy je 2 cm warstwą torfu, podlewamy, stawiamy w ciepłym miejscu i przykrywamy odwróconą pustą doniczką, ponieważ musimy zapewnić roślinie ciemność oraz przestrzeń na wyrastające pędy. Od czasu do czasu sprawdzamy, czy nie jest zbyt sucho i w razie konieczności podlewamy. Po około 10 dniach, gdy pędy będą miały 8-10 cm zdejmujemy przykrycie i udostępniamy roślinom światło.

Na przedstawionych zdjęciach od posadzenia kłączy do doniczek i ustawieniu ich  w ciemnym i ciepłym miejscu upłynęło 10 dni i od wystawienia roślin na światło upłynęło kolejne 10 dni do rozpoczęcia kwitnienia. Jeżeli chcemy, aby konwalie, jak najdłużej kwitły, powinny stać w najchłodniejszym miejscu mieszkania.

 

Tekst: Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

Zdjęcia: E. Galus, pixabay.com

Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio