Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd mediów – dobowy raport z incydentów w rodzinnych ogrodach działkowych. - 09.03.2018

Krajowa Rada nieustanie monitoruje i śledzi wszelkie doniesienia medialne, których ogrody działkowe stanowią tło tragicznych wydarzeń. Tylko 7 marca 2018 roku, na łamach mediów krajowych i lokalnych, zostały opublikowane informacje o następujących incydentach:

  • Nowy Dwór Gdański – policja zatrzymała 19-latka, który okradł lub chciał okraść 11 altan ogrodowych na terenach ROD;
  • w ciągu minionego tygodnia doszło do kilku włamań do altan działkowych na terenach ROD w Wędrzynie;
  • pożar altany w ROD „Nadwiślańskie” w Płocku, brak informacji o ofiarach;
  • pożar domu jednorodzinnego, na terenie ROD przy ul. Inżynierskiej w gdańskich Karczemkach;
  • w Bielsku-Białej na terenie ROD „Maluch” – odnaleziono ciało 63-letniego mężczyzny, który nielegalnie zamieszkiwał na działce, najprawdopodobniejszą przyczyną śmierci było wychłodzenie;
  • pożar altany w Sokołowie Podlaskim, brak informacji o ofiarach;

Poza tragicznymi i kosztownymi zdarzeniami, należy zaznaczyć i wyeksponować pozytywne przykłady, gdzie sprawcy wandalizmów i kradzieży trafili w ręce organów ścigania. W tej kwestii także tylko w ciągu jednego dnia policji i innym organom ścigania udało się:

  • wnieść akt oskarżenia do sądu w Ostrowie Wielkopolskim przeciwko mężczyźnie, który odpowiadał za rozboje, pobicia i włamania do altan ogrodowych, w tym również za pożar jednej z nich;
  • postawić blisko 50 zarzutów trzem włamywaczom, którzy z końcem ubiegłego roku okradali pustostany oraz ogródki działkowe w centrum Bytomia;
  • zatrzymać dwóch sprawców (45 i 21 lat) kradzieży kabli, przedłużaczy i metalowych przedmioty z altan ogrodowych na terenach ogrodów działkowych w Nowej Rudzie.

Zestawienie powyższych danych pokazuje, że niestety, ale w dalszym ciągu na każde pozytywne zdarzenie w kwestii porządku i bezpieczeństwa w ROD przypada więcej niepożądanych, czy wręcz nieakceptowalnych incydentów. Sytuacja sukcesywnie ulega poprawie, ale w dalszym ciągu pozostaje wiele do zrobienia.

Wobec powyższego Krajowa Rada PZD po raz kolejny apeluje do zarządów ogrodów o częstsze patrolowanie ogrodów i zgłaszanie wszelkich podejrzanych sytuacji funkcjonariuszom policji. Ponadto Krajowa Rada apeluje również bezpośrednio do działkowców, aby o wszelkich podejrzanych zachowania informowali policję i zarządy ogrodów.

 

Marcin Juszczel

Wydział Prezydialny

KR PZD

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio