Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Fałszywy wizerunek rod w mediach." - 05.03.2018

W imieniu działkowców chciałabym poruszyć bardzo ważną sprawę dotyczącą negatywnego kreowania wizerunku ogrodów działkowych przez środki masowego przekazu, a głównie telewizję.

Wielokrotnie na antenie emitowane są odcinki seriali kryminalnych, czy też fabularnych, w tym także ostatnio modnych paradokumentalnych, w których kluczową rolę odgrywają Rodzinne Ogrody Działkowe, na których dochodzi do makabrycznych zbrodni. W jednym z odcinków popularnego serialu, który emitowany jest w TVP znaleziono zamordowanego mężczyznę,  w którego altance policjanci znaleźli alkohol niewiadomego pochodzenia, w innym zaś serialu odnaleziono szkielet pozbawiony głowy, w kolejnym zakopanego żywcem mężczyznę. Podobne scenariusze można by wymieniać w nieskończoność. Poprzez emitowanie takich programów osoby, które nie mają styczności z ogrodami działkowymi myślą, że takie są realia, a przecież są to zwykłe kłamstwa, wymyślone przez scenarzystów, którzy akurat nie ma innego pomysłu na ulokowanie akcji filmu, więc osadzają dramatyczne wydarzenia w klimatach ogrodów działkowych, które to, w dzisiejszych czasach Rodzinne Ogrody Działkowe są bardzo popularne i lubiane, więc koncepcja ze zbrodnią z działkami w roli głównej dobrze się sprzeda.

 Jako działkowcy, jesteśmy zniesmaczeni, tym w jaki sposób kreowany jest wizerunek ogrodów działkowych, zwłaszcza, że większość z nich jest zrzeszone w Polskim Związku Działkowców, co stawia nasze stowarzyszenie w wyjątkowo złym świetle. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego my-działkowcy i tak szanowane stowarzyszenie jak PZD ma odpowiadać za brak inwencji twórczej reżyserów i scenarzystów?

Ogrody działkowe są miejscem, które sprzyja osobom starszym, młodszym, czy też dzieciom, a nie tak jak pokazuje to telewizja, przestępcom. Chcemy pokazać, że nie zgadzamy się z tym piętnem, które odciskają na nas media.

Jest nam przykro, że pomimo starań działkowców i władz PZD, reżyserzy postrzegają Rodzinne Ogrody Działkowe, jako siedlisko zbrodni, a działkowców, jako odpowiedzialnych za te makabryczne przestępstwa. Sprowadzając na ogrody działkowe wyobrażenie wśród opinii publicznej jako negatywnego środowiska, stanowiącego matnię marginesu społecznego.

Nie pozwolimy na to, aby dobry wizerunek Polskiego Związku Działkowców był nadszarpywany, a nasza wspólna praca nad rozwojem ogrodnictwa w Polsce była marnowana.

Naszym marzeniem jest, aby media zaczęły pokazywać ogrody działkowe takimi, jakie są naprawdę, jako przyjemne miejsce, w którym można odetchnąć od miejskiego zgiełku, cieszyć się spokojem i spędzić miło czas na świeżym powietrzu.  Pokładamy głęboką nadzieję, że moje powyższe spostrzeżenia przyczynią się w jakimś stopniu do zaprzestania naruszania dobrego wizerunku Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a może i do szerszej debaty w środowisku działkowym?

Pamiętajmy, że to jak nas widzą zależy od nas samych i nie możemy pozwolić aby nas bezkarnie upadlano!

 

Oliwia Hanna Ciechomska-Działkowiec

Rodzinnego Ogrodu Działkowego

„Prząśniczka” w Toruniu

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio