Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jak zadbać o trawnik po zimie? - 02.03.2018

Nierzadko okazuje się, że utrzymanie trawnika w dobrej kondycji jest o wiele trudniejszym wyzwaniem, niż jego założenie. Szczególnie ważny jest okres po zimie, ponieważ właśnie wtedy mogą pojawiać się kłopoty z trawnikiem, które najczęściej rzutują na jego wzrost w ciągu całego sezonu. Jakie zabiegi warto wykonać po zimie, by trawnik szybko się zregenerował? Jakie są najczęstsze problemy z trawnikiem?

Po pierwsze – Wałowanie

Bardzo często po zimie darń zostanie kępami uniesiona ponad podłoże. Bez naszej ingerencji trawnik w tych miejscach może uschnąć. Wymaga to wówczas zastosowania wału. Oprócz skutecznego dociśnięcia darni do podłoża, uzyskamy również wyrównanie murawy i wilgotnego po zimie podłoża.

Napowietrzanie (aeracja) 

Napowietrzanie trawnika przeprowadza różnymi metodami – najczęściej ręcznie, za pomocą np. wideł, wbijając je w podłoże na głębokości korzeni, tj. ok. 10 cm, lub stosując wały z kolcami lub specjalne nakładki na buty. Częstość napowietrzania, w zależności od potrzeb i intensywności eksploatacji trawnika – zazwyczaj w okresie wiosennym lub częściej letnim (1-2 razy).

Można skorzystać także z tzw. aeratorów w płynie do trawników, które napowietrzają i rewitalizują trawnik oraz przywracają mu zdrowy wygląd. Gleba staje się lżejsza, mniej zbita i do korzeni szybciej dociera woda, tlen i nawóz. Redukuje w środowisku glebowym chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby. Dodatkowo preparat użyźnia glebę. Nowatorski system rozpylania pozwala w łatwy sposób rozprowadzić produkt na trawnik. Wystarczy podłączyć wąż z bieżącą wodą do opakowania zaopatrzonego w dozownik z szybko-złączką i spryskać trawnik. Zabiegi te mają na celu poprawę struktury darni, gdyż podczas użytkowania trawnika dochodzi do jego udeptywania (ubijania) i filcowania.

Wertykulacja

Wertykulacja, czyli cięcie darni, zapobiega filcowaniu, tj. tworzeniu się zbitej warstwy składającej się ze ściętych źdźbeł, obumarłych wierzchnich korzeni, chwastów, mchu. Zabieg przeprowadza się w zależności od potrzeb, ale przynajmniej raz wiosną, na głębokość wierzchniej warstwy korzeni. Służą do tego specjalne grabie z szerokimi ostrzami lub wały talerzowe.

Wiosenna dosiewka

Zdarzyć się może, że np. po zimie wypadnie nam fragment trawnika. Niezbędne wówczas będzie jego dosianie. Za pomocą grabi lub wertykulatora spulchniamy takie miejsce i podsypujemy 1-2 cm warstwą mieszanki żyznej ziemi i piasku i ubijamy. Dopiero na  takie podłoże wysiewamy nasiona trawy, przykrywamy 0,5-1 cm warstwą torfu odkwaszonego z piaskiem i całość ugniatamy wałem. Po wysianiu nie zapominajmy o ostrożnym podlewaniu.

 

Najczęstsze problemy z trawnikiem po zimie

 

I. Puste place po wschodach nasion

Przyczyna: niewystarczające przykrycie nasion w wyniku niestarannego grabienia

Rada: dosiewamy trawę (zgodnie z opisem powyżej)

 

II. Pola żółknącej trawy           

Przyczyna: niestarannie usunięte cegły i inne pozostałości w glebie po budowie, a także psi mocz

Rada: konieczne może okazać się założenie trawnika od nowa

 

III. Bladozielona i wolno rosnąca młoda trawa         

Przyczyna: brak nawożenia podłoża przed siewem

Rada: zastosować jeden z nawozów granulowanych do trawników

 

IV. Trawa rośnie kępami          

Przyczyna: wysianie niedostatecznej ilości nasion

Rada: odnowienie trawnika

 

V. Wiosenne ubytki darni       

Przyczyna: gnicie pod wpływem choroby grzybowej określanej jako pleśń śniegowa

Rada: nie należy chodzić po trawie przykrytej śniegiem. Zastosować środek przeciwgrzybowy np. Polyversum WP, a następnie odpowiednio przygotować  glebę i dosiać  trawę

 

VI. Czarcie kręgi – ciemne koła na powierzchni trawy          

Przyczyna: różne gatunki grzybów, które tworzą się na starej sfilcowanej darni

Rada: konieczne jest napowietrzanie gleby oraz pionowe cięcie darni. Następnie stosujemy nawożenie wieloskładnikowe z dodatkiem nawozów azotowych

 

 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz

st.instruktor ds.ogrodniczych

OZ Mazowiecki PZD

Zdjęcie: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.