Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Krzewy kwitnące zimą - 01.03.2018

Wydawałoby się, że zima to głównie okres spoczynku roślin ogrodowych. Jednak właśnie wtedy przypada okres kwitnienia wielu rzadko spotykanych krzewów ozdobnych, które mogą stać się zimową ozdobą działki lub ogrodu. Kwiaty niektórych krzewów kwitnących zimą mogą też pachnieć, co jest ich dodatkowym atutem.

Jakie krzewy kwitną w czasie zimy?

Aby zima była mniej ponura i aby działka była atrakcyjna cały rok, warto posadzić w ogrodzie krzewy kwitnące, gdy za oknem śnieg i mróz – dzięki temu będziemy mieli namiastkę wiosny w zimowym ogrodzie.

Spośród ciekawych, rzadko spotykanych krzewów bardzo wcześnie kwitnących, warto wyróżnić kaliny (Viburnum) i oczary (Hamamelis). Dodatkową atrakcją oczarów są ich delikatne, kolorowe często pachnące kwiaty.

 

Frędzelkowate kwiaty oczarów

 

Zwróćmy uwagę na oczar pośredni (Hamamelis intermedia) 'Jelena', który jest rozłożystym krzewem dorastającym do około 4 m wysokości. Jego liście są ciemnozielone, a jesienią pomarańczowe i czerwone. Kwiaty, z charakterystycznymi dla oczarów, frędzelkowatymi płatkami o barwie miedziano-żółtej (czasem pomarańczowej) kwitną od grudnia do lutego.

Kolejny wart uwagi, oczar pośredni (Hamamelis intermedia) 'Pallida' osiąga podobne rozmiary, jak 'Jelena'. Intensywnie pachnące, jasno żółte kwiaty o frędzelkowatych płatkach kwitną w środku zimy – często w grudniu, styczniu i lutym. Inne odmiany oczarów o barwnych kwiatach (ale kwitnące już nieco później – na przełomie lutego i marca) to niezwykle dekoracyjne – 'Dianeo karminowoczerwonych kwiatach oraz 'Feuerzauber', którego czerwonawe kwiaty przyjemnie pachną. Najlepsze stanowisko dla oczarów to miejsca osłonięte i ciepłe. Dobrze będą rosły w słońcu i półcieniu na lekko kwaśnych glebach. Trzeba pamiętać, że młode rośliny wymagają osłaniania przed mroźnym wiatrem zimą.

Innym, mniej znanym, a odpornym na mrozy i kwitnącym zimą krzewem jest kalina wonna (Viburnum farreri), która jest najwcześniej kwitnącą w naszym kraju kaliną. Zakwita niekiedy już w grudniu i styczniu w okresach dłuższego ocieplenia lub późną jesienią. Kwiaty w pąku są różowe, a po rozwinięciu – białe lub biało-różowe. Nieprzypadkowa jest też nazwa tej kaliny – charakterystyczny jest silny i przyjemny zapach kwiatów. Dodatkową ozdobą krzewu są przebarwiające się jesienią, na kolor czerwono-brązowy, liście. Kalina wonna wymaga żyznych, świeżych gleb i miejsc słonecznych lub półcienistych.

 

Od kaliny wonnej pochodzi jej niezwykle atrakcyjny mieszaniec – kalina bodnantska 'Dawn' (Viburnum bodnantense) – na zdjęciu powyżej. Jej niezwykłym walorem są ciemnoróżowe, pachnące  kwiaty, które pojawiają się od późnej jesieni, zimą i pozostają aż do wiosny. Kwiaty mają kształt cienkich rurek i zebrane są w grupy. Z czasem kolor kwiatów zmienia się z ciemnoróżowego na biały.

Nie tylko krzewy kwitną zimą

Także wśród bylin znajdziemy ciekawe rośliny zakwitające zimą. Jest nią na przykład ciemiernik biały (Helleborus niger), który jest atrakcyjną, zimozieloną rośliną bylinową. Jego liście są skórzaste, częściowo zimozielone, dłoniasto złożone, a białe kwiaty o średnicy od 4-8 cm pojawiają się (w zależności od pogody) od stycznia do kwietnia.

Nierzadko okres kwitnienia ciemiernika przedłuża się aż do maja, a kwiaty pojawiają się czasem nawet późną jesienią – od listopada.

 

 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz

instruktor ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki

Zdjęcia: pixabay.com


Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio