Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przemysł kontra rodzinne ogrody działkowe w województwie pomorskim - 09.02.2018

Na portalu www.trójmiasto.pl ukazał się ostatnio artykuł dotyczący tworzenia na terenie województwa pomorskiego parków przemysłowych, skupiających mikro, małe i średnie firmy. Zgodnie z założeniami konkursu, dofinansowanie będzie można uzyskać dla terenów o powierzchni co najmniej 20 ha, na uzbrojenie, budowę hal produkcyjnych i placów magazynowych.

Jest to z jednej strony dobra inicjatywa. Rozwój przemysłu z pewnością przyczyni się do zmniejszenia się emigracji Polaków za granicę, gdyż pojawią się nowe miejsca pracy, a co za tym idzie nie trzeba będzie szukać zarobku poza granicami naszego kraju.

Jest jednak druga strona medalu, która może być niepokojąca, w szczególności dla działkowców. Szukanie wolnych terenów bardzo często kończy się zwróceniem uwagi na ogrody działkowe. Osoby nie mające działki rodzinnej uważają, iż są to tereny, które z łatwością można odebrać, bo przecież ludzie nie mieszkają na działkach, więc nic takiego się nie stanie, jak działkowcy przeniosą się na inny ogród, bądź w ogóle zrezygnują z uprawiania przysłowiowej marchewki. Takie osoby zapominają jednak, iż dla większości działkowców, działka to sens życia, na której pracują i o którą dbają niekiedy od wielu lat, a nawet i pokoleń. Odebranie działki często wiąże się z odebraniem kawałka życia, zatem takie podejście dla tych osób jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe.

Również i w przypadku planów dotyczących budowy parków przemysłowych, oczy zwracają się ku terenom zajmowanym przez rodzinne ogrody działkowe. Inicjatorzy konkursu wskazują, iż w wielu miastach są tereny wykorzystywane przez ogrody działkowe, które warto byłoby uwolnić. Jest to bardzo niepokojący sygnał, gdyż o ile rozwój inwestycyjny jest jak najbardziej ważny i potrzebny, to nie może prowadzić do niszczenia innych dziedzin życia, jakimi są wypoczynek, rekreacja, rozwój społeczny, socjalny, czy ochrona środowiska.

Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za te przedsięwzięcie, zanim podejmą jakiekolwiek działania skierowane do rodzinnych ogrodów działkowych, ponownie to przemyślą i poszukają faktycznie wolnych terenów możliwych do zaadaptowania na przemysł i nie będą niszczyć tego co zostało stworzone kilkadziesiąt lat temu i służy wielu pomorskim rodzinom.

Ważna jest tu także inicjatywa okręgu pomorskiego, zarządów ROD i samych działkowców, aby reagowali, gdy tylko pojawi się widmo likwidacji ROD pod budowę hal czy magazynów produkcyjnych. Jak zaistnieje taka potrzeba, to także i Krajowa Rada włączy się aktywnie w obronę rodzinnych ogrodów działkowych, bo ogrody to nie tylko grunty – ale także i ludzie.

Warto również, aby zarządy ROD zadbały o właściwy stan zagospodarowania ROD, tak by nie prowokowały do ewentualnych likwidacji. Istotne jest, aby ogrody, poprzez podejmowane działania inwestycyjne, zmierzały do tworzenia ROD na miarę XXI wieku, tak by stały się wizytówką nie tylko dla Związku, ale i gmin w których funkcjonują.

Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Miliony-na-przemysl-Konkurs-grantowy-na-tereny-inwestycyjne-n120598.html.

  

 

AR

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.