Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Kwiaty cebulowe rosną w środku zimy – co zrobić? - 29.01.2018

Łagodny i ciepły początek zimy sprawił, że liczne kwiaty cebulowe wyrosły spod powierzchni gleby i wcześniej rozpoczęły wegetację. Niebezpieczne dla nich są i będą nagłe spadki temperatur poniżej zera, a tym bardziej silne mrozy – szczególnie przy bezśnieżnej aurze. Jak ratować rosnące hiacynty, krokusy i inne kwiaty cebulowe w pełni zimy?

 

 

Najgroźniejsza sytuacja jest wtedy, gdy wystąpi mróz, a nie występują opady śniegu – niska temperatura i wiatr szybko niszczą młode pędy i kwiaty. Śnieżna okrywa zawsze stanowi dobrą ochronę przez mroźnymi wiatrami i niskimi temperaturami. Niezależnie jednak od występowania pokrywy śnieżnej, warto zadbać o ochronę wczesnowiosennych kwiatów.

 

 

Aby chronić je przed skutkami mrozów, można zastosować osłonę ze stroiszu, czyli gałązek drzew iglastych (np. jodły, świerków lub ewentualnie sosen). Ochrona taka jest dobra z kilku względów – chroni przed chłodem, a jednocześnie zapewnia dopływ powietrza oraz niewielkich ilości światła.

 

 

Stroisz można jeszcze z wierzchu okryć białą agrowłókniną lub siatką „cieniówką”. Należy pamiętać, że to czy uda nam się uratować kwiaty, zależy od wielu czynników – głównie od wielkości roślin (im większe, tym trudniej zabezpieczyć roślinę), a także liczby mroźnych dni i wartości temperatur.

Nie można także zapominać o odkrywaniu roślin, jeśli temperatura w ciągu doby utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 5 st. Celsjusza, ponieważ w przeciwnym razie rośliny zaparzą się i szybko zaczną gnić.

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio