Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Senior wypoczywa nie pod palmami, a pod gruszami w ogrodzie ?" - 25.01.2018

Majorka, piękne plaże, a na nich rzesze niemieckich i angielskich emerytów. Nic w tym dziwnego. Jest to pewna prawidłowość człowiek pracuje i znajduje czas i środki na wypoczynek. Jak podaje "Berliner Zeitung" ponad połowa niemieckich emerytów, przez co najmniej pięć dni w roku, wypoczywa za granicą. Polski Senior rzadko podróżuje po kraju, a co dopiero po świecie.

Powód? Niestety - brak funduszy. Z badań Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że aż 60 proc. polskich seniorów wydaje posiadane środki pieniężne głownie na pokrycie bieżących wydatków takich jak czynsz, opłaty mieszkaniowe i podstawowe zakupy.

Co trzeci senior wydaje pieniądze na zakup leków, choć i tutaj musi oszczędzać. Tylko 5 proc. na hobby, kino, działkę, pomoc rodzinie. Gotówki brakuje przede wszystkim na podstawowe potrzeby. Czy to oznacza, że polscy emeryci o wakacjach mogą tylko pomarzyć? 

Jak pokazują badania CBOS ponad połowa polskich seniorów nigdy nie była za granicą , a tylko 17 proc. emerytów korzysta z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych. Dla większości podróże są szczytem marzeń. Główną barierą są - pieniądze.

Wobec powyższego, wykorzystajmy ogród i działkę ogrodową do relaksu i wypoczynku. Przystosujmy ogrody działkowe do szerszej formy relaksu dla rodzin, Seniorom, dla ogólnej profilaktyki zdrowotnej, większej aktywności fizycznej i intelektualnej  przebywającym członkom rodzin w ogrodzie.

Wypoczynek  na użytkowanej działce

Posiadanie działki ogrodowej daje nam nie tylko uprawnienia ale i nakłada obowiązki. Działka pozwala na bycie aktywnym, pozwala zapomnieć o starości, a także problemach zdrowotnych i rodzinnych. Dzięki aktywności człowiek czuje się potrzebny innym, odczuwa radość i optymizm, rozwija się intelektualnie i kulturowo. Aktywność zapobiega wykluczeniu społecznemu i daje poczucie pełniejszej godności Seniora.

Starsi, często schorowani ludzie z wielką radością i entuzjazmem biorą udział w zajęciach środowiskowych. Świadczy to o głębokim sensie aktywizowania osób starszych zarówno w sferze społecznej, jak i fizycznej.

Uczestnictwo w  aktywnościach przynosi poprawę ogólnego zadowolenia z życia. Np. „Udzielam się we wszystkich zajęciach i dla zdrowia, i dla towarzystwa. Lubię tworzenie rękodzieła i zajęcia terapeutyczne przez wykonywanie prac manualnych”

„Jest mi w ogrodzie dobrze. Przebywam między ludźmi. Nie doskwiera mi samotność”

„Szczególnie cenię tu rehabilitację na wolnym powietrzu i sport. Wspólne spotkania poprawiają mi samopoczucie. Mam tu kontakt z ludźmi”.

Takie  opinie działkowców zachęcają do tworzenia nowoczesnej infrastruktury w ogrodzie. Służy ona dla zdrowia i pomaga  utrwalać  więzi rodzinne i społeczne  oraz  rokuje wielopłaszczyznową współpracę  działkowców.

Jest jeszcze czas na organizację i przygotowanie ogrodu i działki do niestandardowego wypoczynku w najbliższym sezonie.

Wolontariat kompetencji w ogrodach jest bardzo pilną koniecznością pokoleniową, bo w niedługim czasie będą wybory organów ROD. Podziel się kompetencjami pośród społeczności działkowej i pomagaj aktywistom w pracy społecznej.

PAMIĘTAJMY  DOBRO  ZAWSZE  WRACA

Być może to Twoje przyszłe miejsce pracy - działalności i satysfakcji z życia.  Jesteśmy tyle warci ile pomagamy drugiemu człowiekowi.

Wiceprezes OZ PZD

inż. Józef Romanowski

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio