Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Ekologiczne oświetlenie ROD „Zachęta” w Wesołej – projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. - 18.01.2018

Projekt przewiduje zakup ekologicznych i przyjaznych środowisku 36 lamp solarnych i montaż w alejkach spacerowych w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „ZACHĘTA” położonym w dzielnicy Wesoła. Podstawowym celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców Wesołej spacerujących wieczorem po ogródkach działkowych, a także mieszkańców uprawiających jogging. 

Oświetlenie będzie działać od zmierzchu do świtu dzięki energii słonecznej. W wyniku realizacji projektu w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „ZACHĘTA” zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo na alejkach będących do tej pory „ciemnymi zaułkami”. Mieszkańcy Wesołej będą mogli wieczorem spacerować po ogrodzie spełniającym funkcję terenów zielonych a ogród zyska ładniejszy, nowy wygląd. Lampy solarne stanowią alternatywę dla oświetlenia elektrycznego i ze względu na infrastrukturę obszaru są znakomitym wyborem na oświetlenie tego terenu. Projekt zakłada zakup 36 latarni solarnych i zamontowaniu ich po sześć latarni na sześciu alejkach na terenie ROD.

Przez ten teren mieszkańcy skracają obie drogę do domów i okolicznych garaży. W godzinach wieczornych panujący tam mrok wywołuje poczucie zagrożenia i niepewności, coraz częściej dochodzi tu do aktów wandalizmu.
W 2017 roku na tym terenie zostały zrealizowane dwie inicjatywy lokalne. Jedna to „Dbajmy o czystość – kochajmy zwierzaki” – zamontowanie koszy i woreczków na psie odchody, druga to „Dzień Działkowca” – spotkanie integracyjne społeczności lokalnej. Powyższe działania spowodowały zwiększenie troski o dobro wspólne i większą dbałość o środowisko. Autorem ciekawego, pożytecznego dla całej społeczności lokalnej dzielnicowego projektu jest prezes ROD „Zachęta” pani Lidia Mierzejewska.

Zachęcamy wszystkie zarządy ROD do aktywnego śledzenia możliwości, jakie dają dotacje z budżetów obywatelskich i włączania się do tej inicjatywy z własnymi projektami, dzięki którym można uzyskać realne środki i znacząco poprawić lub zmodernizować stan infrastruktury ROD.

 

Więcej na  temat projektu ROD Zachęta – tutaj lub tutaj

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.